Fiyatlardaki yükselişle birlikte konut, yeniden yatırım için tercih edilmeye başlandı. Diğer yatırım araçlarına karşı ‘güvenli liman’ olma özelliğini tekrar ele geçiren konut, Türkiye’de bir yılda ortalama yüzde 50 kazandırdı. Tapusor.com’un raporuna göre, Muğla hem metrekare bedeli hem de prim potansiyeli ile ilk sıraya yerleşti. En büyük atak Şanlıurfa’dan geldi ve yüzde 39 değer artışıyla ikinci sıraya çıktı.Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Pandemi döneminde tüm dünyada gayrimenkule olan talep arttı. Dünya genelinde konut fiyatları yüzde 10 yükselirken Türkiye, yüzde 50 artış ile zirveye çıktı. Döviz, altın, kripto para gibi yatırım araçlarında salgın döneminde görülen dalgalı seyir ile enflasyonist ortam, gayrimenkulde yeniden ‘güvenli liman’ algısı oluşturdu. Talep arttıkça, fiyatlar yükseldi. Türkiye’de fiyat artışlarında konut üretiminin düşmesiyle arz-talep dengesinin bozulması, maliyetlerdeki döviz kaynaklı artış ve arsa kıtlığı da etkili oldu.

EN DEĞERLİSİ MUĞLA

Posta'nın haberine göre öte yandan salgın döneminde kalabalıktan uzak, bahçeli, balkonlu evlere ilgi artarken, tüketicilerin konuttan beklentisinin değişmesi, talebi büyükşehirlerden yazlık bölgelere kaydırdı. Konutların yaptığı prim, yazlık bölgelerde büyükşehirleri solladı. Emlak bilgi bankası Tapusor.com’un 30 büyükşehirde 298 ilçeyi mercek altına aldığı ‘Türkiye Satılık Konut Piyasası 2021’ çalışmasına göre, 2021 yılının en fazla değer kazanan ili yüzde 47 ile Muğla oldu. Muğla’da 2021 yılının başında 5 bin 607 lira olan metrekare fiyatı yıl sonunda 8 bin 97 liraya yükseldi.