Açıklanan maddeler içerisinde 0.69 oranla uygun konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler ve satıcılarla ilgili kriterler de dikkat çekiyor. Evi almadan önce 1 yıl ikamet ve 1 yıl boyunca konut ticareti yapmamış olma şartı alıcı için önemli. 0.69'luk ucuz konut kredisi sürecinin tamamlanması için satıcı kriterleri de var. İşte konut projesinden detaylar

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 100 bin aileyi konut sahibi yapacak olan Yeni Evim Projesi ile ilgili en çok merak edilen başlıkları yanıtladı. Bakan Murat Kurum da projeye ilginin yüksek olduğunu ifade ederken 16 Ocak'ta başvuruların alınmaya başlanacağını ve herhangi bir başvuru ücreti olmayacağını duyurdu.

Saabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ucuz kredili konut kampanyamıza ilgi büyük. Dünden bu yana da çok soru alıyoruz. En çok merak edilenleri yanıtladık" ifadelerini kullandı.

0.69 konut kredisi ile alınabilecek 0 dairelerle ilgili banka sürecinin tamamlanabilmesi için hem ev sahibi olacak vatandaşlar hem de satıcılar için önemli kriterler belirlendi. Bu kriterleri banka iki taraf için de inceleyecek. İşte kampanyaya ilişkin merak edilen soruların cevabı ve bu maddelerde dikkat çeken detaylar:

100 BİN KONUT BAŞLANGIÇ

0.69 konut kredili kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor

KARI-KOCA EV SAHİBİ OLMA KRİTERİ

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek.

PEŞİNATTA MİNİMUM RAKAMIN ALTINA İNİŞ SÖZ KONUSU DEĞİL

Konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek. 2 milyonluk bir daire için 200 bin TL minimum peşinat mutlaka ödenecek.

YENİ EVİM KAMPANYASINDA İKİNCİ EL DAİRE ALMANIN ÖNÜ AÇIK DEĞİL

Kampanyada sıfır evler olacak. Emlak Konut Genel Müdürlüğü'nün ürettiği projeler, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği'ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri, teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olacak.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR 0.69 KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI HIZLA SONUÇLANACAK

16 Ocak 2023 itibarıyla konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kurasız konut kredisi alma hakkı elde edebilecek.

UCUZ KONUT KREDİSİ BANKA KRİTERLERİ

Gelir oranı: Ev kredilerinde 0.69'dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek.

Satış şartı: Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak. Kampanyadan yararlanacak kişinin son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor.

Başvurulabilen daireler: 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dahil olacak.

0.69 krediyle ev alacaklar dikkat: Yeni evim konut kampanyasında banka incelemeleri ve 1 yıl detayına dikkat

İkamet şartı: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla'da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun projeler için kredi tahsis edecek.

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak.

Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak.

Verasetle ev sahibi olan vatandaşlarımız başvuru yapabilecek.

Selçuk Bayraktar: Bayraktar TB3 ve Kızılelma muharebe tarihinde devrim yapacak Selçuk Bayraktar: Bayraktar TB3 ve Kızılelma muharebe tarihinde devrim yapacak

16 Ocak itibarıyla projeye başvurular alınacak.