Değerli okuyucularım ve dostlarım, devletin kararlılığı sayesinde Aydın’da bürokrat değişimleri yaşanıyor.

Şehirde çok medeni ilişkiler kurmuş ve tarafsız bir idare göstermiş olan Hüseyin Aksoy Valimiz gitti, yerine eski Bursa Valisi Sn. Yakup Canbolat geldi.

Bazı çevreler, Sn. Canbolat’ın Bursa gibi sanayi ve turizmde çok önemli mesafeler katetmiş, istihdamda ve milli gelirde kayda değer bir yer edinmiş ve serbest bölgeleri ve limanlarıyla büyükşehir olmanın hakkını vermiş bir şehirden maalesef köy görümündeki AYDIN’A tayinini tenzil-i rütbe olarak görüyorlar.

Son yerel seçimlerde Bursa’yı Ak Parti kazandı. Sn. Yakup Canbolat’ın valilik yaptığı Bursa’da,

·       Milletvekili seçimlerinde

Cumhur İttifakı %51,

Millet İttifakı % 36 oy aldı.

·       Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise,

Recep Tayyip Erdoğan %51,47,

Kemal Kılıçdaroğlu %40,61 oy oranlarına ulaştı.

Ak Parti’nin Bursa’da elde ettiği bu başarılar Vali Sn. Yakup Canbolat’ın yüzünü güldüren başarılardır.

Aydın’da ise,  

·       Milletvekili seçimlerinde

Cumhur İttifakı %38,

Millet İttifakı %48,

·       Cumhurbaşkanlığı seçiminde

Recep Tayyip Erdoğan %38,08,

Kemal Kılıçdaroğlu %56,04 oy aldılar.

 

Sn. Yakup Canbolat 2018 yılında Konya’da valiyken Bursa’ya, oradan ise Ağustos 2023’te Aydın’a vali olarak atandı. Konya ve Bursa’daki belediyeler Ak Partili başkanlar tarafından yönetiliyor. Bursa’da 5 yıl valilik yapan Sn. Canbolat’ın Aydın’a tayin edilmesi Aydın’daki Ak Partililer için umut olmuştur. Çünkü, Sn. Valimizin görev yaptığı KONYA ve BURSA çok ileri düzeyde gelişmiş şehirlerimiz. Aydın bu iki şehrimizle karşılaştırıldığında adeta köydür. Merak edenler KONYA ve BURSA’yı gezebilirler.  

 

Konya ve Bursa’nın aksine Aydın Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 12 yıldır CHP’li Sn. Özlem Çerçioğlu tarafından yönetiliyor. Bu hususu Sn. Valimize şimdiden hatırlatmak istiyorum. Sn. Çerçioğlu adeta Sn. Cumhurbaşkanımızın Aydın versiyonudur.

 

Aydınlılar haklı olarak Sn. Canbolat’ın Aydın’a atanmasının TENZİL-İ RÜTBE olup olmadığını sorguluyorlar. Diğer taraftan Sn. Cumhurbaşkanımız bu atamayla AYDIN’ı KONYA ve BURSA seviyesine getirmeyi amaçlamış da olabilir. Yaşayıp göreceğiz.

 

Sn. Valimiz sağ olsun, görüşme talebimi kabul etti. Makamında bir araya geldiğim Sn. Valimize gazeteci kimliğimle bir dilekçe sundum ve kendilerinden dilekçeme cevap beklediğimi ifade ettim.

Sevgili okuyucularım, Sn. Erdoğan’ın devlet idaresinde yaptığı devrimlerden biri de çıkardığı dilekçe kanunudur. Bu bağlamda devlet HALKTAN GELEN DİLEKÇEYE 7 GÜN İÇİNDE CEVAP VERMEK ZORUNDA. Ben de bu kanuni hakkımı kullanarak Sn. Valimize bir gazeteci olarak sorduğum SORULARIMI içeren dilekçemi elden sundum. Herhangi bir takip numarası almadım; çünkü Sayın Valimize cevabın verileceği konusunda güveniyorum. Herhalde Sayın Valimiz, dilekçeyi elden aldığı için işleme koymamak gibi bir yola başvurmaz.

AHMET GÖZEN VALİ ZİYARET

PEKİ, DİLEKÇEMDE NELER VARDI? BU SORULARI SİZİNLE DE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.


1. Sn. Valim, Aydın’a, Efeler diyarına hoş geldiniz. Bursa’yla karşılaştırdığınızda Aydın’dan edindiğiniz ilk intiba nasıl?
2. Devlette yöneticinin başarılı olup olmayacağı ilk yüz günde belli olur. Her yüz günde yöneticinin başarılı olup olmadığı masaya yatırılır. Ben de geçmişte devlette yönetici olarak hizmet ettim. SİZ AYDIN VALİSİ OLARAK İLK YÜZ GÜNDE AYDIN İÇİN NELER YAPACAKSINIZ? BU KONUDA BİR PROGRAMINIZ VAR MI?
3. Türkiye şu anda mahalli seçim atmosferine girdi. En son görev yaptığınız Bursa’nın belediye başkanı AK PARTİLİ. AYDIN’IN belediye CHP’li Özlem Çerçioğlu. Siz, Aydın’a AK PARTİLİ CUMHURBAŞKANI SN. TAYYİP ERDOĞAN’IN TAYİN ETTİĞİ DEVLETİN VALİSİSİNİZ. ÖZLEM ÇERÇİOĞLU İLE İLİŞKİLERİNİZİ NASIL YÜRÜTECEKSİNİZ?
4.AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 12 YILDIR ÖZLEM ÇERÇİOĞLU TARAFINDAN YÖNETİLİYOR. Çevre illerle karşılaştırıldığında Aydın köy halinde. Aydın’ın kalkınması için önerileriniz neler olacak?
5. Aydın EFELER BELEDİYE BAŞKANI FATİH ATAY, ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NUN ASFALT İHALESİNDE BELEDİYEYİ 32 MİLYON TL ZARARA UGRATTIĞINI, DAHA BİR SÜRÜ YOLSUZLUK BULUNDUĞUNU İDDİA ETTİ. SİZ AYDIN VALİSİ OLARAK BU İDDİALARI İHBAR KABUL EDEREK DEVLETİN SAVCILARINI VE EMNİYET GÖREVLİLERİNİ harekete geçirip soruşturma açtıracak mısınız? YOKSA ÜSTÜNÜ MÜ ÖRTECEKSİNİZ?
6. Aydın JEOTERMALİN BAŞKENTİDİR. Bu enerji kaynağı nedeniyle firmalar devlete yıllık 1 milyar dolar fatura kesiyorlar ancak bunun Aydın’a hiçbir faydası yok. Aydınlılar jeotermalden tarımda ve ısınmada FAYDALANAMIYOR. Jeotermalle ilgili düşünceleriniz nedir? Tabi, JEOTERMALİ kötüleyerek Aydın’ı kömürle ısınmaya mahkûm eden Özlem Çerçioğlu’dur. Konuyla ilgili ne gibi adımlar atacaksınız?
7.Aydın’da Aydın Valiliğinin kontrolündeki yedi organize sanayi bölgesinde maalesef KADIN İŞÇİLERİMİZİN ÇOCUKLARINI BIRAKABİLECEKLERİ BAKIM EVLERİ YOK. Bu yüzden kadınlarımız sanayide çalışmıyor. Ayrıca, erkek çalışanlar için de sosyal tesis yok. Aslında AYDIN’DA DOĞRU DÜRÜSÜT BİR SOSYAL TESİS BULUNMUYOR. BURSA’YLA karşılaştırdığınızda bunu siz de göreceksiniz. BU KONULARDA NE YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
8. Sn. Valim, ilimizin çok büyük sorunları var. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ’NİN YOLUNUN NE KADAR PERİŞAN olduğunu dün gördünüz. Bir deprem olsa bu yol kapanacak. Burayla ilgili düşünceleriniz neler?
9. Büyük Menderes pislik akıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi, ilçelerin pis sularını arıtmadan Büyük Menderes’e bırakıyor. Birçok ilçemizin arıtması ya çok eski ya da sorunları Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilmemiş. Konuyla ilgili soruşturma açacak mısınız? Neler yapmayı planlıyorsunuz?
10. Sn. Valim, Aydın’ın ilçelerinin de birçok ciddi sorunu var. Kuşadası, Didim tam bir keşmekeş içinde. Hazine arazileri ya talan ediliyor ya işgal ediliyor. AYDIN’DAKİ HAZİNE ARAZİLERİNİN KİM TARAFINDAN KULLANILDIĞININ ENVANTERİNİ ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
11.
Aydın Valiliği'nin tozlu raflarında duran Didim Balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ni tekrar gündeme getirecek misiniz?

12. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatla ilgili bir projeniz olacak mı? Sanayi şehri Bursa’dan geliyorsunuz. Bursalı büyük sanayicileri Aydın’a davet edip, buradaki yatırım fırsatlarını görmelerini sağlayacak mısınız? Konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Mesela, Türkiye’nin büyük sanayicilerinden Sn. Cavit Çağlar dostunuzu burada tekstil üzerine yatırım yapması için ikna etmeyi düşünür müsünüz?

13. Çıldır Havalimanı konusundaki görüşleriniz neler? Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılması için neler yapacaksınız?
14. Büyükşehir Belediyesi, Ak Parti’nin birinci çıktığı mahallelere gerekli yatırımları yapmıyor. Bu zulmü önleyecek misiniz; nasıl bir aksiyon alacaksınız? Soruşturma açacak mısınız? İlgili yerlerdeki muhtarlarımız çok rahatsız. Konuyla ilgili düşünceleriniz neler?

15. Aydın eskiden orta öğretimde çok başarılıydı. Bu eski başarılı günlere geri dönüş için ne gibi planlarınız var?
16. Deprem ilimiz için büyük bir risk. Bu riskle ilgili bir yol haritanız, kısa vadede bir uygulamanız olacak mı?
17. Sn. Valim yerel basınla nasıl ilişkiler geliştireceksiniz? Halkı dinlemek için düzenlenen toplantılar gibi, yerel basına yönelik dinleme ve bilgilendirme toplantıları yapacak mısınız? Basına RÖPORTAJ VERECEK MİSİNİZ? Yoksa, Valiliğin açıklamalarıyla mı yetineceksiniz? BASIN AYLIK YAPACAĞINIZ TOPLANTILAR VESİLESİYLE BİR ARAYA GELMEK VE SORULARINI YÖNELTMEK İSTİYOR. ÇALIŞMALARINIZI AYDIN HALKINA ULAŞTIRMAK İSTİYORUZ. Konuyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim? TIPKI YÖNETTİĞİNİZ İL KOORDİNASYON TOPLANTILARI GİBİ bizimle de toplantı yapmanızı istiyoruz. Konuyla ilgili düşüncenizi öğrenebilir miyiz?
18. SN. VALİM, TARIM, MADENCİLİK, HAYVANCILIK VE EĞİTİM KONULARINI DETAYLI ŞEKİLDE SORAMADIM. YÜZ GÜN SONRA YAPTIKLARINIZI KONUŞMAK ÜZERE BİR ARAYA GELECEĞİMİZ UMUDUYLA, SAYGILAR.
 

Değerli okuyucularım, Sn. Valimizle çok samimi bir sohbet gerçekleştirdik. 100 gün sonra Sn. Valimizin karnesini halkla birlikte değerlendireceğiz.