X yeni özelliğini duyurdu, artık yorumları yönetebileceksiniz X yeni özelliğini duyurdu, artık yorumları yönetebileceksiniz
Geçmiş Olimpiyatlarda, efsanevi spor spikeri Al Michaels’ın huzur veren sesinden kişiselleştirilmiş günlük etkinlik özetlerini dinlemeyi kim istemezdi ki? Artık bu mümkün hale geldi. “Your Daily Olympic Recap on Peacock”, 2024 Yaz Olimpiyatları için favori sporlarınızı ve öne çıkan anları seçmenize olanak tanıyacak ve yapay zeka tarafından oluşturulan Al Michaels, tercihlerinize göre kişiselleştirilmiş 10 dakikalık günlük özetleri okuyacak.

NBC, Al Michaels’dan bu proje için onay istediğinde, Michaels doğal olarak tereddüt ettiğini söyledi, ancak sonunda yapay zekayla güçlendirilmiş bu vizyona ikna oldu. Hall of Fame spikeri, “Bana bu konuyu anlattıklarında şüpheliydim ama meraklandım. Ne düşündüklerini gösteren bir demo izledim ve ‘Ben varım’ dedim” diye belirtti.

Peacock, özetlerden birini Engadget ile paylaştı ve bu demo, Hall of Fame spikerinin neden ikna olduğunu anlamayı kolaylaştırıyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan konuşma ile Michaels’ın gerçek sesi arasında farkı anlamak oldukça zor. Hatta klonun ince ritimleri ve vurguları bile ona özgü şekilde.

NBCUniversal, yapay zeka Al’ı Michaels’ın NBC’deki geçmiş performansları üzerinden eğittiğini belirtti. 79 yaşındaki spiker, şu anda Amazon’un Perşembe Gecesi Futbolu maçlarında anlatım yapıyor ve 2006’dan beri çalıştığı NBC Sports’ta emeritus rolünde bulunuyor. Peacock’un özetleri, bu yazki oyunlardan 5.000 saatlik canlı yayından yararlanarak oluşturulacak. Günlük olarak 40’a kadar eşzamanlı olimpik etkinliği kapsayacak ve “yaklaşık 7 milyon kişiselleştirilmiş varyant” sunma potansiyeline sahip olacak.

NBCUniversal, kullanıcılarına göndermeden önce tüm kişiselleştirilmiş içeriğin – ses ve klipler dahil – editörler tarafından gözden geçirileceğini belirtti. Yeterince insan kayıt olursa, bu oldukça büyük bir iş yükü gibi görünüyor. Ancak, daha önceki yapay zeka projelerinin yaptığı hataları göz önüne alırsak, bu muhtemelen akıllıca bir seçim.

İlk özet, 27 Temmuz’da açılış töreninin bir gün öncesini özetleyecek şekilde başlayacak. 2024 Yaz Olimpiyatları, 26 Temmuz’da Paris’te başlıyor. Meşale yakıldıktan sonra, Peacock’un Olimpiyat web sitesinde (Chrome, Safari, Firefox ve Edge destekliyor) ve Peacock mobil uygulamasında özetlere kayıt olabilirsiniz.