YouTube'da dizi ve film eleştirisi yapan Murat Soner, İnci Taneleri dizisiyle ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Soner, İnci Taneleri'nin daha önce çekilmiş başla bir filme aşırı benzediğinden bahsetti.

İnci Taneleri'nde beklenmedik gelişme! Çok erken oldu... İnci Taneleri'nde beklenmedik gelişme! Çok erken oldu...

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 2

Dizide Hazar Ergüçlü'nün canlandırdığı Dilber karakterini ve pavyon sahnelerini eleştiren Soner, dizinin başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in yer aldığı Gönül Yarası filmine benzediğini söyledi.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 3

DİKKAT ÇEKEN BENZERLİKLERİ SIRALADI

Yönetmen ve senarist Yavuz Turgul'un 2004 yılında hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Gönül Yarası ile İnci Taneleri arasındaki bağlantıyı şöyle anlattı:

O filmde de başrolümüz bir öğretmen, bu dizide de. Oranın öğretmeni 15 yıl sonra Güneydoğu'dan, buranın öğretmeni 10 yıl sonra hapisten dönüyor. Bu karakterin de bir kızı, bir oğlu var, bu karakterin de.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 4

O filmde de kadın karakter pavyonda çalışıyor, bu dizide de. O filmde de kadın eski kocasından kaçıyor, o filmde de kadın bir otelde kalıyor ve neredeyse iki yapımdaki otellerin adı bile aynı. Eczanede çalışan arkadaşları geçtim, oyuncunun biri bile aynı.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 5

Ve bu Yavuz Turgul hikayesi, Yılmaz Erdoğan'dan İnci Taneleri oldu öyle mi şimdi? Ya Murat o uyarlamadır o zaman. Yok, biri bana bu dizinin uyarlama olduğunu yazan bir yer göstersin hadi bakalım.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 6

İnci Taneri dizisi yayınlandığı tarihten bu yana pavyon sahneleriyle tartışmaların odağında yer alıyor. Diziye pavyondaki kadınların ekrana yansıtıldığı gibi bir hayata sahip olmadıklarını, oradaki kadınların acılarının üzerine basıldığını söyleyerek eleştirenler de oldu, yayından kaldırılmasını isteyen de.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 7

Dilber karakterine hayat veren oyuncu Hazar Ergüçlü ise kamoyundaki tartışmalara sosyal medya hesabından "Neyden rahatsız olduysanız söyleyin tekrar yapayım" diyerek tepki göstermişti.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 8

Gönül Yarası, başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in oynadığı, yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı 2004 yapımı sinema filmi. Film Oscar Ödülleri'nde de ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Pavyon sahneleriyle tartışma yaratan İnci Taneleri'yle ilgili şok iddia! Senaryosu çalıntı mı? - Resim: 9

FİLMİN KONUSU

Bütün hayatını Anadolu’nun ücra köşelerinde öğrencilerine adamış, bunun uğruna karısı ve çocuklarından bile vazgeçmiş bir öğretmen Nazım (Şener Şen). Psikopat kocasından kaçıp, kızıyla birlikte İstanbul’a yerleşen ve bir pavyonda çalışan türkücü Dünya (Meltem Cumbul). Eski karısı Dünya’ya takıntılı bir aşkla bağlı, gözü kara, sevdası için dünyayı yakacak kadar çılgın bir adam: Halil (Timuçin Esen). Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yapmaktadır. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un (Sümer Tilmaç) taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün, Nazım’ın taksisine bindiğinde her ikisinin de hayatı değişir. Nazım, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basınca, Nazım, Dünya ve küçük kızına sahip çıkar.

Kaynak: Nur Uçar - tv100