31 Mart yerel seçimlerinde seçmen, iktidara büyük bir ders verdi. Türkiye genelinde Cumhur İttifakı birçok belediyeyi kaybetti. CHP kazandı...

Aydın olarak baktığımızda 15 yıldır görevde olan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, son günlerde yaptığı hamlelerle Cumhur İttifakı adayı rakibi Mustafa Savaş'ı 3. kez geride bıraktı.

Yazılarımızda anlatmaya çalıştık.

Aydın, bir emekli şehri. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 286,200 emekli bu şehirde yaşıyor. Bir o kadar da asgari ücretle çalışan insanlar var. Parti aidiyeti olmayan emekli ve ücretli seçmen, yaşadıkları ekonomik problemlerden dolayı Cumhur İttifakı'nı cezalandırmak adına CHP'ye oy verdi.

170 bin seçmen sandığa gitmeyerek tepki gösterdi.

İYİ Parti'lerinin gösterilen adaylarına kızıp tepki olarak CHP'ye oy veren seçmenler de oldu. Özlem Çerçioğlu'nun Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile yaptığı anlaşma sonrası CHP'ye oy veren DEMP'li seçmenler de unutulmamalı!

Bu yüzden yazı başlığımız: Özlem Çerçioğlu İYİ-DEM'lenmiş oldu.

18 Mayıs Milletvekili seçim sonuçlarına baktığımızda Aydın'da İYİ Parti %13.26 oy oranıyla 101,855 oy alırken, 31 Mart yerel seçimlerinde %4.59 oranla 24,277 oy aldı. 14 Mayıs ile 31 Mart arasında İYİ Parti 77,578 oy kaybına uğradı.

18 Mayıs Milletvekili seçimlerinde DEMP %7.23 oy oranıyla 55,522 oy alırken, 31 Mart yerel seçimlerinde %3.24 oy oranıyla 17,120 kişiden oy aldı. 14 Mayıs ile 31 Mart arasında DEMP 38,402 oy kaybına uğradı.

İYİ Parti ile DEMP toplamda 115,980 oy kaybına uğradığı ve 170 bin "sandığa" gitmeyen seçmen düşünüldüğünde, Özlem Çerçioğlu'nun aldığı oy "zafer" olarak değil, verilen ödünç oylar olarak görülmeli.

Gerek İYİ Partililer gerekse DEMP'li seçmenler, Özlem Çerçioğlu'na küçümsenmeyecek bir oranda destek vermişler.

Aydın il genelinde büyükşehir seçmen sayısı 882,124.

Kullanılan oy sayısı 712,527, geçerli oy sayısı 680,833.

31 Mart yerel seçimlerinde Özlem Çerçioğlu'nun aldığı oy %50.89 oy oranıyla 268,683 kişi.

14 Mayıs Milletvekili seçimlerinde CHP %35.97 oy oranıyla 276,304 kişiden oy almıştı...

Bütün bu istatistiksel verilere bakınca, 31 Mart yerel seçimlerinde Aydın'da CHP'nin büyük bir başarı aldı demek mümkün görünmüyor.

Kazandı mı kazandı. Oy artırdı mı, hayır. Geçen seçimlere göre, oy artışı var mı? Hayır.

Çünkü Aydın seçmen sayısında 14 Mayıs'a göre az bir artış olmasına rağmen, CHP oy oranında bir düşüş var.

Özlem Çerçioğlu, 14 Mayıs Milletvekili seçimlerinde CHP'nin aldığı oy oranına göre, 31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti ve DEM Parti desteğine rağmen çok büyük bir oy artışı sağlayamamış!

Gerek emekli gerekse asgari ücretle çalışanlar, yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle Cumhur İttifakı'na ders niteliğinde CHP'ye destek vererek, Cumhur İttifakı'na küçümsenmeyecek oranda oy kaybına neden olmuşlardır.

Düşük maaşların alım gücüyle her geçen ay kayba uğrayan emeklinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını, asgari ücretli çalışanların ise işe temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, kira ücretlerinin yüksekliği ve akaryakıt zamlarıyla yaşadıkları zorlukları "sandığa" yansıttıklarını gördük.

Aydın genelinde 170 bin seçmenin "sandığa" gitmeyerek seçim sonuçlarını ciddi anlamda etkilediği göz ardı edilmemelidir.

Özlem Çerçioğlu, bu seçimleri kazanmış olsa da, Aydınlı seçmenin büyükşehir hizmetlerinden memnun olduğu için kendisini desteklediği düşünülmemelidir.

Seçmenin Aydın'ı "büyük bir köy" olarak gördüğü anlayışı hala devam etmekte. Bunun değişmesi için vaat ettiği yatırımların yapılıp yapılmadığını hep birlikte takip edeceğimizi bilinmelidir.

Artık seçmen kızdığında tepkisini sandığa yansıtabilmektedir. Bu yüzden seçim vaatlerini gerçekleştirmekte acele etmelidir.

Türkiye genelindeki seçim sonuçlarına baktığımızda, önümüzde bir erken seçim kaçınılmaz görülmektedir.

Olası bir erken seçimde, CHP'nin 4 vekilini yeniden seçilmesi için, Özlem Çerçioğlu çok çalışmak zorundadır.

Her zaman olduğu gibi, takdir okuyucularındır.

Savaş ve Çerçioğlu son viraja birlikte girdi Makale: Savaş ve Çerçioğlu son viraja birlikte girdi