Aydın Cumhur ittifakı Büyükşehir adayı  Mustafa SAVAŞ Suya % 50 indirim vaadi sonrası Emekliye 5000₺ destek vereceğini açıkladı.

Aydın Büyükşehir sınırları içinde 286 bin emekli yaşıyor.

Mustafa SAVAŞ, emekliye 5000₺ destek vereceğini vaad ederken Aydın'da yaşayan bütün emeklileri kastetmediğini biliyorum.

Bir bankacı olarak bu vaadin bütün emeklileri kapsaması halinde belediye bütçesine getireceği yükü biliyor olduğunu düşünüyorum.

Mustafa SAVAŞ'ın seçim stratejisini belirleyen bir danışman grubu olmalı. Böyle bir vaadin öylesine söylenmemiş olması gerekirdi.

Seçmen siyasetçi kadar zeki ve araştırmayı biliyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak her emekliye her ay 5000₺ verilemeyeceğini çok iyi biliyor olmalılar.

Bu vaadi duyduğumda sonrası bir açıklama ile içi doldurulur detaylar ortaya çıkar diye bekledim açıkçası.

Seçmen soyut vaatler yerine somut vaatlere ilgi gösterir.

Mustafa SAVAŞ, emekliye 5000₺ vaadi ile ilgili görmekten çok sosyal medya da alay konusu oldu.

Oysa böyle bir müjdeyi daha anlaşılır daha detaylı bir basın açıklaması ile duyursa seçmenden karşılık bulması mümkün olabilirdi.

İki dönemdir aday olup kaybeden buna rağmen 3. Kez yeniden aday olan bir siyasetçinin seçmene vereceği mesajlar daha anlaşılır daha gerçekçi daha kısa vadede gerçekleşecek projeler olmalı.

Özellikle 15 yıldır Aydınlıyı söz verip yapmadığı, yapamadığı vaatleri ile seçimleri kazanan bir rakibi iyi analiz edip eksiklikleri yerinde tespit ederek seçim stratejisi oluşturan bir kampanya kurgulayarak bu seçimlerin bir yerel seçim olduğunu genel siyasette yaşanan gelişmeler üzerinden ortaya konan eleştiri ve örneklerden uzaklaşarak aday olunan şehrin eksiklikleri, yapılmayı bekleyen yapılmamış, yapılamayan hizmetlere odaklanan bir kampanya takvimine yer vermesi seçim kazanmak adına daha makul bir strateji olurdu.

Özlem ÇERÇİOĞLU, özellikle bu seçimin bir yerel seçim olduğu gerçeğini bilmesini rağmen bilerek, isteyerek rakibi  Mustafa SAVAŞ'a genel siyaset üzerinden iktidarın, ekonomik politikaları, akaryakıt zamları, emekli maaşları üzerinden eleştirip kendisini yıpratmasına izin veriyor olması da büyük bir hata.

Aydın 15 yıldır gelişmek, değişmek yerine yerinde sayıyor halk Aydın “BÜYÜK BİR KÖY” oldu eleştirisini her ilçede, her mahallede seslendiren seçmene ulaşabilen adaylar seçmene vaat edeceği gerçekçi projeleri ile etkili olup, 31 Mart'ta Aydın ilinin problemlerine çözüm üretecek 15 yıldır yapılan, yapılamayan, yapılmasını beklediği projeleri hayata geçirerek sosyal, kültürel, ekonomik, tarımsal, turizm, sportif projeler ile yaşanabilir bir Aydın şehri olmasını sağlayacak olan büyükşehir belediye başkan adayını seçecek.

İktidar politikaları genel seçimleri de değerlendirilmesi gerekirken yerel seçimler de ise genel politikalar yerine şehrin problemlerini değerlendirilmesi gerekir.

Belediye bütçeleri genel bütçeden aldıkları pay ile hizmet üretir.  Belediye bütçeleri İktidarda kimin olduğunun hiç bir önemi katkısı etkisi olmadan düzenlenip her yıl yeniden belirlenir.

Bu yüzden akaryakıt artışları, emekli maaşları, döviz kurları, pazar, market fiyatlarının belediye başkanı seçimleri ile hiç bir bağı, ilgisi bağlantısı yoktur.

Bu gerçeği seçmene anlatacak olan adaylardır.

Adayların iktidarın icraatlarını eleştiren konularda yaptığı, yapacağı konuşmalar ile seçmen üzerinde bir algı oluşturacak söz ve eylemler de bulunması doğru değildir.

Her zaman olduğu gibi takdir okuyucunundur...