Kripto para yasası ve yasayla ilgili maddeleri gündem konusu olurken, Kripto para düzenlemesi ile ilgili 19 maddeden oluşan kanun teklifiyle ilişkili açıklama AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den geldi. İşte sizlerle, TBMM’ye sunulan kripto para düzenlemesi ile ilgili merak edilenler...

Kripto para borsalarında yatırımları olanlar, bir süredir üzerinde durulan kripto yasasıyla ilişkin düzenlemeyle ilgili ayrıntıları merak ederek araştırmaya devam ederken, kripto yasasıyla ilgili ayrıntılar belli oldu. 19 maddeden oluşan kripto yasası kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. ”Peki kripto yasası nedir?” diyorsanız bu soruya şu şekilde yanıt verebiliriz;

TBMM’ye sunulan Kripto Yasasıyla birlikte kripto para varlıklarının ilk defa “gayri maddi varlıklar” olarak tanımlanacağı olarak dikkatleri çekerken, işlemlerin şeffaf ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesi sağlaması adına sunulan yasa teklifi ile uluslararası kuruluşların tanımlarına paralel olarak kripto varlıklarda geniş anlamda bir tanımlama yapılması hedefleniyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler kripto yasası kanun teklifiyle ilişkin şu bilgileri aktardı;

Kripto varlık ekosisteminde yer alan cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı ve platform gibi kavramların tanımı yer alacak.

EURO 2024 A Grubu'nda ikinci maçlar tamamlandı EURO 2024 A Grubu'nda ikinci maçlar tamamlandı

Bilgi sistemleri ve aynı zamanda da teknoloji altyapıları TÜBİTAK tarafından belirlenecek.

Kripto varlıkların satış ve dağıtımı SPK tarafından belirlenip, Kripto varlık ihracında TÜBİTAK’tan ön rapor alınacak.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları faaliyete başlayabilmesi adına SPK’dan izin alması gerekecek.

Platformlarda gerçekleştirilen işlemlerin güven, açıklık ve istikrarını bozacak eylemlere yönelik tedbirler yer alması hedefleniyor.

Kripto varlıklara yönelik yatırım danışmanlığıyla ilgili usul ve esasları SPK belirleyecek. İzinsiz faaliyete başlayan kurumlarla ilgili SPK yetkili olacak.

Hukuk dışı faaliyetlere yönelik etkinliği artırılacak. İzinsiz faaliyetlerde yurt içi ve yurt dışı ayrımı kaldırılacak.

Ayrıca izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcısı faaliyetine başlayan kişiler hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gelmesi amaçlanıyor.

Mevcut durumda faaliyete devam eden, kurumlara yönelik geçiş süreci verilecek, Faaliyete devam etmek isteyenlerin yasa tasarısının onaylanmasından sonrasında 1 ay içerisinde SPK’ya başvurması gerekecek. Faaliyet göstermeyecek olanlar ise 3 ay içerisinde tasfiye kararı alınacak.

Tasarı ile birlikte yurt dışında faaliyet gösteren kripto borsaların kullanımı sonlandırılacak.

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinim Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak, yasalaşması bekleniyor