Emekliler maaşıyla birlikte ek 17.500 TL ödemeyi kapacak! En geç 16 Nisan’da hesapta Emekliler maaşıyla birlikte ek 17.500 TL ödemeyi kapacak! En geç 16 Nisan’da hesapta

28 Mayıs'ta açıklanan seçim sonuçlarının ardından Türkiye'nin ekonomi politikasında köklü bir değişiklik yaşandı ve 8 Haziran 2023 tarihinde Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na atanarak parasal sıkılaştırma politikasının resmen başlatılmasını sağladı.

NAKİT AVANS FAİZ LİMİTİ ARTIRILMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından "Rasyonel Politikalara Dönüş" olarak adlandırılan bu süreç, parasal sıkılaşma adımlarının alınmasıyla devam etti. Şubat ayının başlarında Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınmasının ardından Fatih Karahan'ın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu toplantısında yapılan açıklamalar, kredili ürün kullanımına ve kredi kartlarına yönelik kısıtlamalara işaret etmişti.

Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile nakit avans faizlerini yüzde 4.42 seviyesinden yüzde 5'e yükselten Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerine ilişkin yeni kısıtlama kararları almak üzere hazırlanıyor.

TÜM KREDİ KARTI LİMİTLERİ BU SEVİYEYE DÜŞÜRÜLECEK

Türkiye'de asgari ücretle geçinen birçok kişinin bile 150 bin lirayı aşan kart limitlerine ulaşması, yanlış finansal kararlarda bulunmanın ve aşırı borçlanmanın kaçınılmaz hale gelmesine neden oluyor.

Bu uygulama, ekonomideki tüketim alışkanlıkları için oldukça sıkıntılı bir durum oluşturuyor ve bankalara gönderilen talimatlarla kısıtlanacak. Aylık gelirinin 4 katı üzerinde limit verilen kartların limitlerinin düşürülmesi ve bankaların kredi kartı limitlerini daha sıkı incelediği öğrenildi.