Cem Küçük'ün dili sürçtü: 'Swinger seçmen' Cem Küçük'ün dili sürçtü: 'Swinger seçmen'

Namaz kılmaya başlamadan evvel bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de kıble yönüdür. Namazı doğru kıble yönüne doğru kılmak bu ibadetin sıhhati açısından pek önemlidir. O halde kıble ne tarafta? Kıble yönü neresidir? Kıbleyi nasıl bulurum? gibi soruların cevabını pusula yöntemi ile sizlere anlatmaya çalışalım. Pusula nasıl kullanılır? Pusula ile doğru şeklide kıble yönü nasıl bulunur bu hususları sizlere açıklayalım.

Kıble yönünü belirlemek için kullanılabilecek en yaygın araçlardan biri pusuladır. Pusula, manyetik alanı algılayarak kuzeyi gösterir ve böylece kıble yönünü bulmamıza yardımcı olur. Pusula kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle pusulayı düz ve sabit bir yüzeye yerleştirmeli ve etrafında manyetik etkiler oluşturabilecek metal nesnelerden uzak tutmalıyız. Pusulanın renkli ucu (ibresi) daima kuzeyi göstermektedir. Kuzey yönünün tam tersi yön güneydir. Sol taraf batı sağ taraf ise doğuyu gösterir. Bu bilgiyi kullanarak güney ve güneydoğu yönlerini kolayca tespit edebiliriz. Ülkemizde doğu ile batı arasında birçok il veya şehirde kıble yönü farklılık gösterebilmektedir. Ancak genelde doğu illerinde güney, batı illerinde ise güneydoğu yönü kıble yönüdür. Buradan hareketle kıble yönünü kolayca tayin edebilirsiniz.

Ancak daha hassas bir şekilde kıbleyi bulmak için manyetik pusulayı kullanmak gereklidir. Pusulalar manyetik alandan etkilendiği için başta da belirttiğimiz üzere mıknatıs, bilgisayar ve her türlü metalden uzakta ölçüm yapmanız gerektiğini tekrardan hatırlatalım. Şimdi kıble derecesiyle daha net bir şekilde kıble tayini yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Öncelikle bulunduğunuz şehrin kıble açısını belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için Qibla Finder internet servisini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden bu bilgiye ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmakla birlikte Qibla Finder bunlar arasında en güvenilir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.
2. Bulunduğunuz yere ait kıble derecesini pusula üzerine uygulayarak kıble yönünüzü hassas bir şekilde bulabilirsiniz. Bu işlem için şu adımları uygulayın.
• Pusulayı düz bir zeminde veya elinizde yere paralel bir şekilde tutun.
• Hareketli pusula ibresinin durmasını bekleyin. Renkli pusula ibresi kuzeyi gösterir.
• Pusulanın renkli ibresi ile pusula çerçevesindeki kuzey (N) kesişinceye kadar pusulayı çevirin. Renkli ibre ile kuzey çakıştığında durun.
• Bulunduğunuz yerin kıble açısını pusula çerçevesindeki kuzeyden (N) saat yönünde bulun. Bu derece sizin kıble yönünüzü gösterir.

Ayrıca, mobil uygulamalar veya Google Haritalar gibi internet tabanlı kaynakları da kullanarak kıble yönünü bulabilirsiniz. Find Qibla gibi dünya genelinde hizmet veren uygulamalar, kullanıcıların kendi dillerinde kıble yönünü bulmalarına yardımcı olabilir.

KAYNAK: https://www.qiblafinder.org