Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Kerer köyünde yaşayan besiciler, yüzyıllardır devam eden bir geleneği sürdürerek kış aylarında keçi sürülerine kavak ağacı kabukları yedirme uygulamasını hayata geçiriyor.

KAVAK AĞAÇLARININ KABUĞUYLA BESLİYORLAR

burc-yedirme-nedir-1.jpg

Canan Karatay önerdi: Harcına bir kaşık ekleyin, köfteler lokum gibi olacak Canan Karatay önerdi: Harcına bir kaşık ekleyin, köfteler lokum gibi olacak

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte besiciler, yüksek yaylalardan köy merkezlerine getirdikleri hayvanlarını daha sağlıklı tutmak için "burç yedirmek" olarak bilinen bu geleneği uyguluyorlar. Kavak ağaçlarının kabuklarını soyarak hayvanlara yediren besiciler, bu yöntemin hayvanların sağlıklı ve zinde kalmasına katkı sağladığını ifade ettiler.

DAHA FAZLA SÜT VERİYORLAR

burc-yedirme-nedir.jpg

Kabukları soyulan ağaçları ise yakacak olarak veya çeşitli ürünlere dönüştürerek değerlendiren besiciler, bu geleneği yaşatmanın yanı sıra doğal kaynakları da verimli bir şekilde kullanıyorlar. 58 yaşındaki Yusuf Karakaya, hayvanların kış aylarında kabuklarla beslenmesinin süt verimini artırdığını belirterek, "Hayvanlar kavak ağaçlarının kabuklarıyla beslendiğinde hem yavruları daha iyi gelişiyor hem de yazın daha fazla süt veriyorlar." ifadelerine yer verdi.

Köydeki diğer bir besici olan Süleyman Karakaya ise 350 keçiyi kış aylarında kavak ağacı kabuklarıyla besleyerek hayvanlarını daha güçlü hale getirdiklerini aktardı.