banner339
banner274

Taliban, Şeriatı Uygulamakta Kararlı: 'Uzuvların Kesilmesi Güvenlik İçin Gerekli'

Eskisi gibi şeriat kuralları uygulanacak

Taliban, Şeriatı Uygulamakta Kararlı: 'Uzuvların Kesilmesi Güvenlik İçin Gerekli'
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Taliban'ın kurucu üyelerinden ve "şeriat polisinin" başındaki ismi Molla Nureddin Turabi, güvenliği sağlamak amacıyla, halka açık olmasa da yeniden idam ve el kesme cezalarını uygulayacaklarını söyledi.Molla Nureddin Turabi

'nin aktardığına göre Associated Press'e konuşan Molla Nureddin Turabi, geçmişte Taliban'ın bazen kalabalığın önünde gerçekleşen infazlarına yönelik halkın tepkisini reddederek dünyayı Afganistan'ın iç işlerine karışmama konusunda uyardı.

Turabi yaptığı açıklamada, "Herkes o dönemde stadyumdaki cezalar için bizi eleştirdi, ancak biz başkalarının yasaları ve cezaları hakkında yorum yapmaktan sakındık. Bu yüzden kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söylemez. İslam'a uyacağız ve yasalarımızı Kuran'a göre yapacağız" diye konuştu.

20 yıl sonra kontrolü tekrar ele geçiren Taliban yönetimi, Kadın Bakanlığının yerine tekrar, "İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığını" kurdu.1996-2001 yılları arasında Taliban, Kabil'deki spor stadyumunda veya Eid Gah camisinde suçluların cezasını genellikle yüzlerce Afgan erkeğin önünde veriyordu.

Katiller, kendisini affetmeyi reddeden kurbanın ailesi tarafından herkesin önünde öldürülüyordu, hırsızlıktan suçlananların eli kesiliyordu, büyük bir hırsızlıktan hüküm giyenlerin bir eli ve bir ayağı kesiliyordu.

"Uzuvların kesilmesi güvenlik için çok gerekli" diyen Turabi, bunun caydırıcı bir etkisi olduğunu savundu.

Bu cezaların tekrar yürürlüğe gireceğinin altını çizen Turabi, infazların daha önce olduğu gibi kamuya açık alanlarda gerçekleştirilmesine gerek duyulmayabileceğini söyledi.
banner218