banner158

Kuraklık alabalıkları öldürdü

Elazığ’da, kuraklık nedeniyle barajlarda su seviyesinin düşmesinden kaynaklı Fırat Nehri'ndeki oksijenin azalması çiftliklerde balık ölümlerine yol açtı.

Kuraklık alabalıkları öldürdü
banner192

Türkiye'nin alabalık ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Elazığ'da, kuraklık nedeniyle barajlarda su seviyesinin düşmesinden kaynaklı Fırat Nehri'ndeki oksijenin azalması çiftliklerde balık ölümlerine yol açtı. Kebanlı balık üreticilerinin çiftliklerinde büyük ve anaç balıklar hariç 20 milyon yavru balık öldü.

Elazığ'ın Keban ilçesinde Fırat Nehri'nde bulunan yaklaşık 40 tesiste balıkçılık yapanlar zor günler geçiriyor. Yağışların az olması sebebiyle Keban Baraj Gölü ile Karakaya Barajı'nda su seviyesinin düşmesi nedeniyle kapakların açılmamasından dolayı Fırat Nehri'nin su sıcaklığı 21 dereceye kadar çıktı. Su sıcaklığının artmasından dolayı da 20 milyon yavru alabalık oksijensizlikten ölürken, büyük ve anaç balıklarda da ölümlerin başladığı belirtildi. Çiftliğinde 2 milyon yavru balık oksijensizlikten ölen Nejdet Akpınar, "Her iki barajı da tuttukları için aşağıdan sıcak su geliyor, o sıcak su da balığı oksijensiz bırakıyor, öldürüyor. Ortalama her gün 10 binden fazla balığımız telef oluyor. Şu anda yavru balıkta 2 milyondan fazla kaybımız var. Büyük balığın hesabını tutmuyoruz artık. Fırat Nehri üzerindeki bütün çiftliklerde aynı şey yaşanıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 14:57
banner184