banner339
banner274

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan referandum mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'de şehir hastanesi açılışında, referandum mesajları verdi. Anayasa değişiklik teklifini anlatan Erdoğan meydandakilere "Nisan'da sandık geldiğinde evet demeye hazır mıyız?" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan referandum mesajı
banner401
banner427

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni'nde halka hitap etti.

Yaklaşık 1,5 yıllık aradan sonra Mersinlilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, "Sırtını Toroslara dayayan, yüzünü Akdeniz'e çeviren Mersin iyi oldukça, huzurlu oldukça, mutlu oldukça Türkiyemiz de güçlü olacaktır. Her kökenden, her inançtan, her meşrepten insanı bağrında barındıran Mersin'i birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin sembolü olarak görüyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'e tüm farklılıklarıyla ve tüm zenginlikleriyle birlikte sahip çıktıklarını vurgulayarak, sadece gönül dünyalarında değil, yatırımlarda da Mersin'e hep öncelik verdiklerini bildirdi.

"ÜLKEMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICINI İFADE EDİYOR"

Toplam yatırım bedeli 1 milyar 100 milyon lira olan 19 ayrı eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yatırımların her biri elbette önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Evet, Mersin Şehir Hastanesi'nden bahsediyorum, dertli olduğum, aşık olduğum, 'Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir.' dediğim bir projeden bahsediyorum. Bu yola çıktığımız zaman, partimizi kurduğumuz zaman, belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim bir projeydi bu ve 'O kabiliyeti ülkemize ne zaman kazandıracağız.' diye hep bunun derdi, aşkı içerisindeydik. Arkadaşlarımla hep bunun hasbihalini yapardık ve hamdolsun şimdi Mersin'de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyiz."

Vatandaşların "Tarsus seninle gurur duyuyor." tezahüratı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz de sizlerle gurur duyuyoruz." karşılığını verdi.

Yozgat Şehir Hastanesi'nin geçen haftalarda fiilen hizmete girdiğini anımsatan Erdoğan, gelecek günlerde resmi açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi.

Kısa bir süre içerisinde Isparta Şehir Hastanesi'nin de açılışının yapılacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böylece sözleşmesi imzalanmış olan 21 hastanemizden üçünü 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde ardı ardına açmış oluyoruz. Ülkemize hayırlı olsun, milletimize hayırlı olsun, birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz, iş." dedi.

"BURADA İNSAN OLDUĞUNUZU HATIRLAYACAKSINIZ"

Adana, Kayseri, Ankara Bilkent ve Manisa şehir hastanelerinin de diğer hastaneleri izleyeceğini belirten Erdoğan, "Amacımız şehir hastanelerinin tamamını 30 büyükşehir başta olmak üzere 2020 yılına kadar hizmete almaktır. Şimdi şu dev hastaneyi görüyorsunuz değil mi? Bu hastaneye girdiğiniz zaman, Allah'ın izniyle içeride moderniteyi göreceksiniz, içeride modern bir bakımı göreceksiniz ve burada insan olduğunuzu hatırlayacaksınız, 'Devletim bana sahip çıkıyor' diyeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." sözlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"İşte şu anda devletimiz, hükümetimiz kendi vatandaşı için bunu söylüyor, 'Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Şimdi diğer hastane projeleriyle birlikte değerlendirdiğimizde 2023 yılında tamamı da nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 yatak hedefine inşallah ulaşmış olacağız. Bu bir rekordur, bu projenin amacı tek bir kampüsün içinde vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarının en kaliteli hizmetle çözüme kavuşturulmuş olmasıdır. Hastanelerimizin hepsi de hem şifa arayan vatandaşlarımız hem de refakatçileri için 5 yıldızlı konfordadır. Helikopter pistinden otoparklarına, binalarından cihazlarına, enerji sisteminden otomasyonuna kadar her konuda en üst standartta tasarlanan hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında bir sınıf atlatıyor, sınıf."

Bugün açılışı yapılan Mersin Şehir Hastanesinin 232 bin metrekarelik alan üzerinde, 375 bin metrekare kapalı alana sahip iftihar verici bir tesis olduğunu belirten Erdoğan, hastanede her biri 33 metrekarelik, içinde banyosu, tuvaleti, hasta yatağı, refakatçi kanepesi, televizyonu, buzdolabı, gerekli tıbbi cihazları bulunan 502 tek kişilik oda bulunduğunu söyledi.

Geçmişte, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sosyal Sigortalar Kurumunun başında olduğu zamanı hatırladığını anlatan Erdoğan, "Sağlam girersiniz, hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Afedersiniz ne banyo ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. İşte buyurun şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin'e Mersin Şehir Hastanesini gör, git Yozgat'a onu gör, git 81 vilayete hepsini gör." diye konuştu.

Hastanede 40 metrekarelik 252 çift kişilik oda, 65 metrekarelik 21 süit oda bulunduğunu belirten Erdoğan, toplamda bin 300 yatak, 51 ameliyathane, 210 yoğun bakım ünitesi, 230 polikliniğin olduğunu bildirdi.

Bu sağlık sisteminin kuyruklara son verdiğini ve bu hastanenin "kuyrukçu sisteme" son veren bir hastane olduğunu ifade eden Erdoğan, "En ileri teşhis ve tedavi teknolojilerine sahip cihazları, gelişmiş laboratuvarları ile vatandaşlarımıza hizmet verecektir." ifadelerini kullandı.

Hastanede 4 bin araçlık otopark, bin 200 güvenlik kamerası, 13 yemekhane, 3 restoran, mescitler ve kablosuz internet bulunduğunu, hastanenin herkesi memnun edecek alt yapıya sahip olduğunu anlatan Erdoğan, "Gülnar ve Mut Devlet Hastanelerini de hizmete açıyoruz. Bu üç hastanemizin yatırım bedeli 716 milyon liradır." dedi. 

"DÜNYA BURAYA AKACAK"

Erdoğan, şehir hastanesinin Mersin'e, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, "Diğer açılışlara bugün ayrıca girmeyeceğim, onları zaten arkadaşlarım da ifade ettiler ama toplamda 1 milyar 100 milyon liralık bugün açılış yapıyoruz. Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin hem sistem, hem kalite olarak Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her yerinden katbekat üstün olduğunu bilmenizi istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Doktor, hemşire ve sağlık memurlarıyla ilgili eksikliklerin giderildikten sonra, dünyanın buraya akacağına inandığını belirten Erdoğan şöyle devam etti:

"Çünkü biz devleti bir sağlıklı nefese feda eden anlayışın öncüleriyiz. Bu adımlar atılırken, birileri bu atılan adımların farkında olmayabilir. Varsın olmasın. Şu anda görevimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Şimdi gelirken konutları görüyorsunuz değil mi, TOKİ'nin konutları. Niye? İstiyoruz ki benim halkım, vatandaşım modern konutlar içerisinde insanca yaşamanın erdemine erişsin. Bakınız Amerika'da eski Başkan Obama bizde sağlık sisteminin çok küçük bir parçası sayılabilecek reformu hayata geçirmeye çalıştı ama başaramadı. Biz başardık. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla hareket ederek ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da işte böyle bir sistemi inşa ettik."

"KARIŞTIRIYORSUNUZ..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşı özellikle 40'ın üzerinde olanların hastanelerin eski durumunu iyi bildiklerini dile getirerek, "Hastane bulsanız doktor bulamazdınız, doktor bulsanız cihaz bulamazdınız. Bir yıl sonraya röntgen. İlaç alamazsınız. Doktor beş ilaç yazar ikisi var üçü yok. İlaç bulsanız para bulamazdınız. Velhasıl bırakın tedavi olmayı sağlam girenin hasta çıktığı bir sağlık düzeni vardı." diye konuştu.

Erdoğan, "O sağlık düzenine evet mi, hayır mı?" sorusuna bazı vatandaşların "Evet", bazılarının "Hayır" yanıtını vermesi üzerine gülerek, "Karıştırıyorsunuz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek isteyenlerin hastaneleri ziyaret etmesi gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımızla konuşsunlar, eskiyle yeninin mukayesesini yapsınlar." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "İnşallah şimdi de Çanakkale 18 Mart Köprüsü'nün temeli 18 Mart'ta atılacak. İnşallah Çukurova Havalimanı'nın da açılışını 2018'de Allah'ın izniyle yapacağız." ifadesini kullandı.

Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak ve 2023 yılına kadar en müreffeh ülkeler arasına sokmak konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara "kararlı mıyız?" sorusunu yöneltti. 

Erdoğan, alanda toplanan vatandaşların "evet" şeklinde yanıt vermesi üzerine, "Siz 'evet' demişsiniz zaten. Parlamento 'evet' dedi, millet de maşallah 'evet' diyor." dedi.

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 29 MİLYON LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı yapılan yatırımlar arasında eğitim, sağlık yatırımları ile "Modern Türkiye" bulunduğuna işaret ederek, TOKİ'nin inşa ettiği konutlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın attığı adımlar bulunduğunu belirtti. 

Açılışı yapılan yatırımlar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 100 milyon liralık bir yatırımla Anamur-Alaköprü Barajı'nın altında kalan yerleşim yerlerini yeniden inşa ettiğine dikkati çeken Erdoğan, çeşitli ilçelerdeki elektrik trafoları, Erdemli Tapu ve Kadastro Hizmet Binası, Anamur Bahçe Kuşaklama Kanalı Projesi, Gemlik Trafik Hizmetleri Binası, Mersin Limanı Hizmet Bürolarının da açılışının bugün gerçekleştirildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, üst geçit, köprü, altyapı, çevre düzenlemeleri, çocuk parkı ile spor tesislerinin de açıldığını ifade ederek, "Toplamda 29 milyon lira yatırım bedeli olan bu eserlerin resmi açılışını buradan yapıyoruz." diye konuştu.

Bakanlıklar, valilikler ve belediyelerin iş birliği içerisinde çalıştıklarında şehirleri ne denli büyük hizmetlere kavuşturabileceğini açıkça gördüklerini vurgulayan Erdoğan, resmi açılışları gerçekleştirilen eser ve hizmetlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Erdoğan, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde Mersin'in duruşunun takdire şayan olduğunu belirterek, Silifke türküsünde yer alan "Bad-ı saba derler erken esene/deli derler sevdiğine küsene/dert ortağı bulup derdin esene/serin yaylalara çıkmışa benzer." dizelerini anımsattı. 

Asla Mersin'e küsen, sırtını dönen, sitem edenlerden olmadıklarını ve olmayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk ayak bastığımız günden beri hem Mersin'e hem Mersinlilere ram olduk. Bu şekilde de sonuna kadar devam edeceğiz." diye konuştu. 

"BEDEL ÖDEYEN HEP MİLLETİMİZ OLMUŞTUR"

Türkiye'nin ve Türk milletinin geçmişten bugüne kadar yaşadığı sıkıntılara yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

"Memleket ve millet meselelerine vakıf olan herkes bilir ki, son 200 yılımız sürekli çalkantılarla ve arayışlarla geçmiştir. Kayıplarla zaferlerin, yıkılışlarla yeniden inşanın kol kola gittiği bu dönem boyunca bedel ödeyen hep milletimiz olmuştur. Bugün her birinin üzerinde onlarca ülkenin bulunduğu koskoca coğrafyaları kaybederken hep bedel ödedik." 

"Çanakkale'de bedel ödedik, Kurtuluş Savaşı'nda bedel ödedik, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki emekleme döneminde bedel ödedik, darbeler, muhtıralar, vesayet yönetimleri sebebiyle bedel ödedik." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Siyasi, ekonomik krizlerle, sosyal çalkantılar yüzünden bedel ödedik. Bu şekilde bedel ödeye ödeye bir gerçeği gördük, milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin sevincini yaşarken, milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık. Hiç uzağa gitmeye gerek yok, son 60-70 yılımıza baktığımızda bu hakikati tüm çıplaklığıyla görebiliriz. Bir 1950'li yıllarda rahmetli Menderes ve arkadaşlarının ülkemizi getirdiği yere bakın bir de 1960 darbesinden sonra kendimizi bulduğumuz yere bakın. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı, Arnavut'u, bizi böldüler, parçaladılar."

"BİZ İSLAM MİLLETİNDENİZ"

"Ben sizleri Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Boşnak'ıyla Roman'ıyla ayırt ederek değil, Yaradan'dan ötürü sevdim." diyen Erdoğan, ayrımcılığın kendilerine yakışmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını kıldığı camide Mersin Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un güzel bir hutbesi olduğunu aktararak, "Biz, şu veya bu mezhep... Böyle bir ayrımcılık bizde olamaz. Bunların hepsi birer yorumdur. Biz İslam milletindeniz ve bizim kaynağımız, menşeimiz Hazreti Adem ile Havva'dır. Oradan geliyoruz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." diye konuştu.

1980 darbesinin Türkiye'ye olan maliyetinin hala ödendiğini anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Dikkat ediniz 1994 krizi, 1997 yılı postmodern darbesi, 2001 krizi, milli iradenin yerine Cumhurbaşkanının da yargıya, ordudan sermayeye kadar vesayet güçlerinin ikame edildiği dönemlerden çıkmıştır. Bedeli ödeyen hep millet olmuştur. Sahibi olmadığı her dönemde aynı sancıları yaşadık. Geçtiğimiz 14 yılda biz de bu sıkıntılarla defalarca karşılaştık. Ülkenin seçilmiş hükümetini, bakanlarını, milletvekillerini hiçe sayarak kendi muhayyilelerini, çıkarlarını dayatmak isteyenlere karşı yıllarca mücadele ettik. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlayın. Meclisin iradesine karşı, dönemin cumhurbaşkanını ve yargısını arkalarına alarak, bir 367 garabeti ortaya sürenlerin kimler olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ülkenin meşru hükümetini devirmek için gayret sarf edenleri biliyorsunuz değil mi? Şimdi onlar yine iş başında. Ama başaramayacaklar. Çünkü karşılarında kim var? Millet var, millet. Bu millet buna fırsat vermeyecek."

Erdoğan, 17-25 Aralık'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) devreye sokanların, emniyet ve yargı darbe girişiminden de netice alamadıklarını belirtti.

Daha sonra bölücü terör örgütünün sahaya sürüldüğünü dile getiren Erdoğan, "Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti. Kardeşlerim 6-7 Ekim 2014'te ardından 20 Temmuz 2015, bundan sonra da çukur eylemlerine başladılar, öyle mi? Ülkeyi ateşe ve kana boğmaya çalıştılar. Ama tüm bu süreçte milletimiz duruma el koydu, siyaset kurumunun arkasında durdu, oyunlar bozuldu ve bu böyle devam edecek." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün darbe girişiminde yaptıklarına değinen Erdoğan, "15 Temmuz'da bu ihanet şebekeleri, gökten F-16'larla yağdırdılar, helikopterlerle yağdırdılar, tanklarla, toplarla, modern silahlarla yağdırdılar. Ama benim milletim ne dedi? 'Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın/Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın/Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın/Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın.' Mesele bitmiştir, işte siz bunu yaptınız." şeklinde konuştu.

Kendisini dinleyen vatandaşlara Rabia işareti yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burayı hatırlıyorsunuz değil mi? Ne var bunun içinde, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte bu 4 temel direkle yürüyeceğiz, bu temel direkler sarsılmayacak, birbirimize sarılacağız, birbirimizi Allah için seveceğiz. Seviyor muyuz? Millet olarak bir miyiz? Bayrak olarak başka bayrağımız yok, tek bayrak mıyız? Tek vatan mıyız? Tek devlet miyiz?" sorularını yöneltti. 

"NİSAN AYINDA SANDIK GELİYOR"

Vatandaşlardan "evet" karşılığını alan Erdoğan, bunun üzerine meselenin bittiğini dile getirdi.

Nisan ayında sandıklara gidileceğini anımsatan Erdoğan, vatandaşlara "Sandıkta 'Evet'e hazır mıyız?" diye sordu. Vatandaşlar bu soruya da "Evet." şeklinde yanıt verdi.

"Durmak yok yola devam mı?" diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mersin geçmişteki gibi evelallah sandıkları patlatmaya hazır mı? Türk milleti 15 Temmuz gecesi uzun zamandır sessiz sedasız yürüttüğü istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya adeta haykırmıştır. Ama bunlar hazmedemez, inşallah biz bunların detaylarını televizyonlarda şahsım, başbakanımız, ilgili bakan arkadaşlarımız hep beraber anlatacağız. Gençler 30 yaştan 25 yaşa seçilme yaşını indirdik değil mi? Şimdi de diyoruz ki 25'ten 18'e, yani seçme ve seçilme yaşı dünyada 56 ülkede 18, niye Türkiye'de olmasın, benim gencime güvenmeyecek miyiz? Bizim ecdadımız Fatih, 21 yaşında bir çağ kapadı, bir çağ açtı. Biz onların torunlarıyız gümbürdeyeceğiz, eseceğiz, evelallah."

"Seçme yaşına 18 diyorsun, seçilmeye neden demiyorsun, hazır mıyız buna da? Milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkarmaya hazır mıyız?" şeklinde alandakilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vatandaşlar "Evet." şeklinde karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çift kamaralıyken Meclis ve Senato varken, sayı kaçtı 600'dü, şimdi de 600'e çıkıyor, olay bu kadar basit." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz diyoruz ki 'Yol onun, varlık onun gerisi hep angarya/Yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya/Sakarya ayağa kalkıyor mu?" diye seslendiğinde de vatandaşlar "Evet." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2017, 00:31
banner218