banner339
banner313

ABD'den BAE ve Bahreyn'e milyar dolarlık silah satışı

ABD yönetiminin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'e toplam yaklaşık 6 milyar dolarlık silah satışına onay verdiği bildirildi.

ABD'den BAE ve Bahreyn'e milyar dolarlık silah satışı
banner504

Pentagon'a bağlı ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD  Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiği  konusunda Kongreyi bilgilendirdi.

Üç ayrı paket halinde onaylanan silah satışlarının her biri için  Kongreye ayrı birer mektup gönderen ajans, BAE ve Bahreyn'e toplamda 5 milyar 958  milyon dolarlık silah satışına onay verildiğini bildirdi.

Buna göre, Bahreyn'in, 2 milyar 478 milyon dolar karşılığında Patriot  füze sistemleri ile bu sistemlere entegre ekipmanları alması öngörülüyor. Bu  paket içerisinde uçakları ve seyir füzelerini vurabilen 36 adet Patriot MIM-104E  model güdümlü füze satışının yer aldığı kaydedildi.

Bahreyn'in ayrıca hava filosunda bulundurduğu F-16'larda kullanılmak  üzere 750 milyon dolar değerinde ilave silah sistemleri alacağı ifade edildi. Bu  paketin içinde ise 32 adet AIM-9X füzesi, 20 adet AGM-84 Block II Harpoon füzesi  ve 100 adet de GBU-39 yer alıyor.

BAE'nin ise yine Patriot füze sistemleri ve bu sistemlere entegre  ilave ekipmanları 2 milyar 730 milyon dolar karşılığında alması öngörülüyor.

Bahreyn ve BAE için satışı onaylanan silahları, Amerikan Raytheon ve  Lockheed Martin firmaları üretiyor.

ABD yönetimi, geçen ay da Suudi Arabistan'a 2.4 milyar dolarlık THAAD  (Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi) füzeleri satmıştı.

  

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 09:35
banner218