Dresuar Üstü Nasıl Dekor Edilir? Evinizde Fark Yaratan 10 Dekorasyon Önerisi

df1e397b-c28f-4ef0-ba6f-6d1b083305da

Dresuar, yaşam alanında dekorasyonda fark yaratan bir mobilya olarak kullanılır. Birçok evde, dresuar sayesinde evin genel tarzı tamamlanır ve daha şık görünüm elde edilir. Dresuar, hem işlevsel hem de dekoratif bir mobilyadır. Bu avantajlarından ötürü, pek çok kişi mobilya alışverişi yaparken listesine dresuarı da ekler. En iyi ve kaliteli modelleri Bellona’da görenler ise, bir an önce temin ederek yaşam alanında şık ve elegan bir izlenim oluşturmayı başarır.

Dresuar, dekorasyonda önemli bir parça olduğu için, bu mobilyayı birkaç ufak dokunuşla göz alıcı hale getirmek mümkündür. Dar ya da geniş evlerde pek çok köşede konumlandırılan dresuarı, siz de evinizde dilediğiniz noktada kullanmaya başlayabilirsiniz. Dresuar üzerinde hangi eşyaları kullanmanız gerektiğini ve dekorasyonda dikkat etmeniz gerekenleri, Bellona olarak size bu içeriğimizde bahsetmekten mutluluk duyacağız!

İşte, evinizde fark yaratan dresuar üstü dekorasyon önerilerimiz!

Dresuar Üstü Nasıl Dekor Edilir? Evinizde Fark Yaratan 10 Dekorasyon Önerisi

●     Aydınlatma unsurlarını bir araya getirin.

●     Dekoratif bitkilerden faydalanın.

●     Tematik objeleri yerleştirin.

●     Çok amaçlı sepetleri kullanın.

●     Hatıra eşyalarınızı sergileyin.

●     Sanat ve Edebiyat ögelerini yerleştirin.

●     Ayna modelleriyle dekorasyonu tamamlayın.

●     Farklı tarzdaki objelerle bütünlük oluşturun.

●     Duvar dekorasyonunu zenginleştirin.

●     Koleksiyon ürünlerinizi konumlandırın.

1) Aydınlatma Unsurlarını Bir Araya Getirin

Dresuarı kullanacağınız alan loş ve karanlıksa, aydınlatma unsurlarını kullanarak şık ve dikkat çeken bir ışıklandırma alanı elde edebilirsiniz. Minik bir lambader, mobilyaya uyum sağlayan şamdan ya da bardak mumlar sayesinde dresuarın üzerini dekoratif şekilde doldurabilirsiniz.

Geniş ve aydınlık alanlarda da yine aynı yöntemi deneyerek evinizin daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sensörlü abajurları kullanabilirsiniz. Böylece alandan her geçişinizde pratik şekilde aydınlatma sağlayabilirsiniz.

2) Dekoratif Bitkilerden Faydalanın

Ahşap ya da metal malzemeli bir dresuar kullanıyorsanız, bu dresuarın üzerinde dekoratif bitkileri bulundurabilirsiniz. Örneğin şık bir saksıda yer alan sarmaşık ya da sarkıt bitkileri kullanabilirsiniz.

Canan Karatay önerdi: Harcına bir kaşık ekleyin, köfteler lokum gibi olacak Canan Karatay önerdi: Harcına bir kaşık ekleyin, köfteler lokum gibi olacak

Canlı çiçek tercih etmediğinizde ise, yapay bitkilerden faydalanarak dresuarın üzerindeki alanı daha dikkat çekici şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Bitkinin saksısı ve yaprakları, dekorasyonu en iyi şekilde tamamlamanıza yardım edecektir. Seramik bir uzun tabak içinde minik sukulentleri yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

3) Tematik Objeleri Yerleştirin

Yaşam alanında dekorasyon yapmayı seviyorsanız, her döneme hitap eden objeleri kullanabilirsiniz. Örneğin sonbahar döneminde, turuncunun ve kahverenginin hakim olduğu dekoratif ürünleri seçebilirsiniz.

Yılbaşında ise, kar küresi ya da mini çam ağacı gibi eşyaları yerleştirebilirsiniz. Böylece dresuara her baktığınızda, keyif veren tematik ürünleri görmüş olursunuz.

4) Çok Amaçlı Sepetleri Kullanın

Koridor ve antre gibi alanlarda yer alan dresuar modelleri, genellikle en önemli eşyaları bir araya getirmek için kullanılır. Dağınık görüntü oluşmaması adına, dresuarın üzerinde çok amaçlı sepet kullanabilirsiniz. Hasır, jüt, örgü, keçe gibi malzemelerle tasarlanan sepetler estetik açıdan şık göründüğü gibi eşyaları da daha iyi kamufle eder ve düzenler.

Anahtar, kolonya, cüzdan gibi eşyalarınıza anında ulaşmak için bu sepetleri kullanarak dekorasyon yapabilirsiniz. Sepetleri tek ya da ikili şekilde kullanarak bütünlük sağlayabilirsiniz.

5) Hatıra Eşyalarınızı Sergileyin

Dresuar üzerinde kullanabileceğiniz eşyalar arasında size ve anılarınıza ait olan eşyalar da yer alıyor. En sevdiğiniz fotoğrafı çerçeve içinde, el emeği ürünlerinizi korunaklı şekilde dresuarın üzerinde bulundurabilirsiniz.

Ailenizi, eşinizi, sevdiklerinizi hatırlatan objeleri seçerek dresuarı evin her köşesinde hatıra alanı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle de salonda kullanılan dresuar, hatıra alanı oluşturmak için ideal bir mobilya olacaktır.

6) Sanat ve Edebiyat Ögelerini Yerleştirin

Dresuar üstü dekor yapmak istediğinizde, seçeneklerinizin çok zengin olduğunu bilmelisiniz. Evinizde kitap ve dergi varsa, bu edebiyat ürünlerini kullanarak göz alıcı dekorasyon sağlayabilirsiniz.

Örneğin bu ay okumayı planladığınız kitapları dresuarun üstünde dekoratif şekilde sıralayabilirsiniz. Çevresine ise heykel ya da mum gibi eşyaları ekleyebilirsiniz. Sanat ve edebiyattan faydalanarak dresuarın daha şık görünmesini sağlamış olursunuz.

7) Ayna Modelleriyle Dekorasyonu Tamamlayın

Dresuarın üzerini ve fonunda kalan duvarı verimli şekilde kullanmak için, aynadan faydalanabileceğinizi unutmayın. Eğer dresuarın arkasında kalan duvar çok genişse, şık bir ayna asarak alanı olduğundan daha iyi ve ferah gösterebilirsiniz.

Duvarı kullanmak istemediğiniz durumlarda ise, masa üzerine uygun aynaları seçebilirsiniz. Ferforje ya da el yapımı ahşap çerçeve içindeki aynaları kullanarak dresuarın aydınlık ve estetik görünmesini destekleyebilirsiniz.

8) Farklı Tarzdaki Objelerle Bütünlük Oluşturun

Dresuarın üzerinde kullanacağınız eşyaların tarzı, her zaman aynı olmayabilir. Örneğin, geniş ve ince bir dresuar kullanacaksanız üzerinde şamdan, birkaç kitap, en sevdiğiniz fotoğraf çerçevesi ve oda kokusunu bir araya getirebilirsiniz.

Bu gibi farklı amaçlara hitap eden ürünler, dresuarın üzerinde dekoratif şekilde yer aldığında, evinizi daha dikkat çekici hale getirebilir. Farklı tarzdaki ürünleri seçerken Bellona puf modelleri ile alanda konforlu bir dokunuş da yapmayı deneyebilirsiniz.

9) Duvar Dekorasyonunu Zenginleştirin

Dresuarın üzerinde dekorasyon yaparken, aynı zamanda duvar dekorasyonuna da odaklanabilirsiniz. Sadece dresuarın üst yüzeyi ile değil yüzeyi tamamlayan fon duvarıyla da dekorasyon yapma şansınız vardır. Alanda bütünlük ve şıklık oluşturmak için malzeme seçiminde hassas olmalısınız. Dresuarın üzerinde ve çevresinde bulunan eşyaları, dengeli kullanabilirsiniz.

Örneğin, sadece metal malzemeli objeleri kullanmak isterseniz, metal bir ayna ya da metal çerçeveli büyük tabloyu da duvarda kullanabilirsiniz. Dresuarın alanı dar ise duvarda çoklu tablo uygulaması yaparak denge oluşturabilirsiniz.

10) Koleksiyon Ürünlerinizi Konumlandırın

Dresuar üzerinde şık ve ilgi çeken dekorasyon yapmak adına, koleksiyon ürünlerinizi kullanabilirsiniz. Gezilerinizden hatıra kalan askılı süslemeleri dresuarın çevresine asabilirsiniz. Mum tasarımı, kil ya da heykel tasarımları gibi hobileriniz varsa el emeği ürünlerinizi dresuarın üzerinde simetrik şekilde bir araya getirebilirsiniz.

Deniz kabuğu ya da çakıl taşı gibi malzemelerden koleksiyon yapıyorsanız, özel bir cam katman oluşturup evinizin en güzel köşesinde sergileyebilirsiniz.

Dresuarın Kullanım Alanları Nelerdir?

Dresuar kullanarak evinizin her köşesinde dekorasyon yapabilirsiniz. Özellikle de dresuar üzerinde obje ve ürün kullanmayı istiyorsanız, evinizdeki boş alanları değerlendirebilirsiniz. Geniş ya da dar alanlarda, en etkili dresuar üzeri dekorasyon yapmak için Bellona’nın size önerdiği alanları değerlendirebilirsiniz!

●     Dresuar, genellikle antre ve koridorda estetik bir alan oluşturmak için kullanılmaktadır.

●     Salonda dresuara uygun bir boş alan yer alıyorsa, burada tıpkı konsol kullanır gibi etkili dekorasyon yapabilirsiniz.

●     Geniş bir kapalı terasınız ya da kış bahçeniz varsa, dresuar kullanarak dekoratif köşe oluşturabilirsiniz.

●     Banyoya uyumlu dresuarları tercih ederek geniş banyoları elegan tarzda dekore edebilirsiniz.

●     Yaşam alanında çalışma odanız varsa, geniş ve rahat kullanım imkanı olan dresuarları çalışma odasında bulundurarak eşyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

●     Yatak odasında dresuarı konumlandırarak minimal makyaj masası tasarlayabilirsiniz.

●     Genç odasında da yer almayı başaran dresuar sayesinde, gençlere hitap eden dresuar üzeri dekorasyon yapabilirsiniz.

●     Evinizde yemek odası ya da yemek masası için ayrı bir alan varsa, bu alanda dresuarı kullanarak estetik bir hava kazandırabilirsiniz.

●     Yaşam alanındaki her oda için Bellona ile en iyi dekorasyonu yapabilirsiniz!