Ev sahipliğini yaptımız zirve insani yardım teması ile icra edildi. 6 Şubat günü 11 ilimizde çok ciddi can kayıplarının yaşandığı 2 büyük depremi yaşadık.

Kahramanmaraş'ta 4.7 büyüklüğünde deprem Kahramanmaraş'ta 4.7 büyüklüğünde deprem

Deprem bölgesi şehirlerimiz sel felaketine maruz kaldı. Uzmanlar Kahramanmaraş da depremleri insanlık tarihinin en kötü afetleri arasında olarak açıklıyor. Türkiye geniş bir alanda etki eden bu afete ağır kış şartlarında yakalanmıştır.

İlk andan itibaren devletimizin tüm imkanlarını bölgeye yönlendirdik. Sivil toplum ve gönüllü vatandaşlarını da ekleyince yarım milyon kişi deprem bölgesindeydi.

Dünyanın pek çok yanından gelen ülkelerin arama kurtarma ekipleri bize destek verdi. Teşkilatımız üyeleri arama kurtarmadan sağlığa geniş bir alanda faaliyet göstermek üzere ekiplerini hemen Türkiye'ye sevk etti. Bölgede kurdukları sahra hastaneleri ile yaralarımızın sarılmasına destek verdiler. Zor günlerimizde yanımızda yer alan teşkilatımızın halklarına teşekkür ediyorum.

Türk dünyası tasada ve sevinçte bir olduğunu tekrar gösterdi. Depremzedelerimizi en kısa sürede kalıcı konutlara kavuşturmak için her türlü gayreti gösteriyoruz.

Hedefimiz 1 yıl içinde deprem bölgesindeki konut ihtiyacını karşılayacak konutların sağlam şekilde inşasını yapmaktır. Çadır ve konteyner kentlerin kurulumu devam ediyor. Katar'dan gönderilen konteynerler 3 bin kadarı geldi. Ay sonuna kadar 10 bin tane gelecek. Mayıs ayı sonuna kadar 100 bin kurarak depremzedelerin taşınmasını sağlayacağız.

Şehirlerimizi en kısa sürede eski görkemine kavuşturacağız. Sel felaketlerinin yeniden kanattığı yaraları sarmak için gece gündüz çalışacağız.

Vatandaşlarımız ülkemizin bir kısmında afetlerle boğuşurken hayatımızı eskisi gibi sürdüremeyiz.