Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'de kabul edildi Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'de kabul edildi
Ticaret Bakanlığı’nın almış olduğu karara göre, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olacak. Resmi olarak açıklanan karara göre, ülke genelinde berberler Pazar günü kapalı olurken, gelecek haftadan itibaren Pazar günleri kuaförler de hizmet vermeyecek.

Berber, kuaför ve güzellik salonları için haftanın bir günü kapalı olma zorunluluğu, yapılan anket sonucu kapalı olacak gün Pazar olarak seçildiği bakanlık tarafından resmi olarak açıklandı. Bakanlık tarafından açıklanan söz konusu karara en çok gelinler ve damatlar tepki gösterirken, düğünleri Pazar gününe gelen yeni evlenecek çiftler düğün öncesi şimdiden ne yapacağını düşünmeye başladı!

Düğünlerin en yoğun olduğu gün olarak bilenen Pazar günü berber ve kuaförlerin kapalı olması tartışma konusu olurken, Show TV habere konuşan Kuaförler Derneği Başkanı Sabit Akkaya, tatil günü olarak Pazar günün seçilmesine tepki göstererek, “Neden Pazar günü? Haftanın ölü günü olan pazartesi günü yapsınlar.” Diyerek karara tepki gösterdi.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara AA haberine yapmış olduğu açıklamasında, kentte bulunan berberlerin artık Pazar günleri çalışmayacağına dikkat çekerek, bu kararı beklediklerini dile getirdi. Kara, “Aslında çoğu berber Pazar günler kapatıyordu. Fakat herkes bu kurala uymayınca kapatanlar da açmak zorunda kalabiliyordu. Bakanlığın düzenlemesi ile birlikte haksız rekabet de ortadan kalmış oldu.” Dedi.

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, kararın berberler adına sevindirici olduğunu dile getirerek, “Aslında böyle bir uygulama vardı. Fakat bakanlığın düzenlenmesi ile birlikte yasal hale geldi. Esnafımıza yaptığımız anket sonucunda berberlerimizin %93’ü hafta tatilinin Pazar günü olmasını seçti.” Diyerek açıklama yaptı.