İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın dört yardımcısının özel kalemlerinde ve korumalarında çalışan 69 polisin görevlerine son verilmesiyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'nda hareketli saatler yaşandı. Bu operasyonun beklenmedik olması, siyasi arenada Kabine değişikliği iddialarını yeniden gündeme getirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bakan Yardımcıları Bülent Turan, Münir Karaloğlu, Mehmet Aktaş ve Ramazan Sağlam'ın makamlarında görev yapan 69 polisi başka görevlere atadı. Bu atamalar sonucunda, bakan yardımcılarının yanında görev yapan personelin büyük bir kısmı yeni görevlere transfer edildi.

Özellikle dört bakan yardımcısına sadece birer şoför ve birer koruma polisi bırakılması, dikkat çekici bir detay olarak öne çıktı. Bu operasyonun hafta sonuna denk gelmesi ise, siyasi çevrelerde Kabine değişikliği beklentilerini artırdı.

Ekonomist Korhan Berzeg, 345 gün sonra defnedildi Ekonomist Korhan Berzeg, 345 gün sonra defnedildi

İçişleri Bakanlığı'ndaki bu personel değişikliği ve operasyon, geniş kapsamlı siyasi ve idari değişikliklere işaret edebilecek bir gelişme olarak yorumlandı.

TASARRUF TEDBİRLERİ KAPSAMINDA YAPILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 'Tasarruf tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatlarıyla; Sayın Bakanımızın araçları da dahil olmak üzere Bakan Yardımcılarımızın koruma araç ve koruma polis sayıları azaltılmıştır.' denildi.