Değerli okuyucularım, dananın kuyruğu koptu. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde, illerdeki milletvekili adaylarının listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na verildi.

Aydın tabiriyle ifade edeyim; dananın kuyruğu koptu. Konuyla ilgili kendi düşüncelerimi ve halkın düşüncelerini yazacağım.

Biliyorsunuz, İstanbul’daki işimi gücümü bir tarafa bırakıp Aydın’a yerleştim. Arada sırada da İstanbul’a gidip geliyorum. Aydınpost’ta köşe yazmaya 15 yıldır devam ediyorum. Öte yandan, Emin Aydın ve Mehmet Aydın kardeşlerimin kurduğu TV kanalında da programlar yapıyorum. Aydın’ın ve Aydınlının sesi olmaya çalışıyorum. Bu vesileyle, bana bu imkanları veren gazete editörlerine ve TV yetkililerine de teşekkür ediyorum.

Her zaman söylediğim gibi, Aydın’ın 180 km’lik mücavir alanında, Aydın kazan ben kepçe dolaşıyorum. Gitmediğim köy, uğramadığım yer kalmadı. Hiçbir zaman masa başı gazeteciliği yapmadım. Açıkçası bunun da keyfini yaşıyorum. Yaptığım röportajlarda konuştuğum insanların, bana “Ahmet Ağabey” diye hitap etmelerinden hep gurur duydum. Doğduğum şehre, bu insanlara, yazdığım yazılarla faydalı olabiliyorsam, bir basın mensubu olarak ne mutlu bana. Gazeteciliğin en önemli noktası şerefli, onurlu olabilmektir. Fatih Sultan Mehmet’in söylediği çok önemli bir söz var: “Kalem kılıçtan keskindir.”

Her meslekte ahlaksız insanlar var. Ama gazetecilikte bu oran çok düşüktür. Maalesef gazeteciler kurumlarımızdan gerekli ilgiyi görmüyorlar. Gazeteciler fakir kişilerdir. Ayakkabıları hep deliktir. Milletvekilleri, kurumlar ihtiyaç duyduklarında gazetecilere itibar gösterirler. Lehlerinde yazdıklarında bir överler ki gazetecileri, görmelisiniz. Ama maazallah, aleyhlerinde yazdığınızda, yanlışlarını ifade ettiğinizde dayak yersiniz, trolleriyle ahlaksızca saldırırlar.

Gazeteciler yağmur çamur demeden gece gündüz haber peşinde koştururlar. Bu mesleği yapan tüm kardeşlerim olabildiğince hoşgörülü, olabildiğince sevecen, olabildiğince iyilikseverdirler. İçimizdeki çürük yumurtalar diğer mesleklere göre çok azdır. Bu mesleği severek yapanların istediği birazcık ilgidir sadece.

İşte bu bağlamda, Ak Parti Aydın İl Başkanı Sayın Gökhan Ökten’den basın mensupları için düzenlenen iftar yemeğine davet alınca gidip gitmeme hususunu düşündüm. Çünkü, Ramazan’da genellikle oruç tutuyorum, böyle etkinliklerde de hengâme oluyor. Milletvekilleri, parti mensupları doluşuyor. Gazeteciler kıyıda köşede kalıyorlar. Bu sebeplerden dolayı istemeye istemeye gittim.

Genellikle basın toplantısı denilir ama partililer ön safları doldururlar. Siz not almak için bir sandalye bile bulamazsınız. Adı basın toplantısıdır, ama basın mensubu haber yazacağı, fotoğraf çekeceği yer bulamaz. Ne kadar kendini göstermek isteyen partili varsa bakanın milletvekilinin, valinin, il başkanın etrafına doluşur. Basın mensubu olarak soracağınızı soramazsınız; tam bir keşmekeşlik yaşanır.

Ancak bu iftar organizasyonunda hiçbir zaman karşılaşmadığım bir tabloyla karşılaştım.

Ak Parti İl Başkanı Sayın Gökhan Ökten öyle bir planlama yapmış ki, anlatamam. Salona girdik, bizi il yönetiminden arkadaşlar karşıladılar. “Hoş geldiniz” diyerek yer gösterdiler. Asla keşmekeş yaşanmadı. Ak Parti’nin tüm yönetim kurulu üyeleri bizlerle ayrı ayrı ilgilendiler. Masadaki yemekler hiç baştan savma hazırlanmamıştı. Tesisin sahibi, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ahmet Özsoy da bizlerle ayrı ayrı ilgilendi. İl Sekreteri Sn. Kerim Toker, Sn. Hüseyin Pekgüzel, Sn. Erhan Çetin, basından sorumlu Yasin Gülpolat ve parti il yönetim kurulundaki diğer arkadaşlarla birlikte ismini sayamadığım herkes basın mensuplarından tam not aldılar. Burada basından sorumlu Yasin Gülpolat için ayrı parantez açmak lazım; geceyi çok güzel yönetti.

Toplantıda İl Başkanı Sayın Gökhan Ökten çok samimi bir konuşma yaptı. Sorularımızı eğmeden bükmeden cevapladı. Ama en önemlisi “Aramıza kimseyi sokmadan siz basın mensubu arkadaşlarımla sohbet etmek ve sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Bundan sonra sizinle benzer toplantılar yapacağız” demesi çok değerliydi.

Ak Parti İl Başkanlığının içine kapanıklıktan vaz geçip basınla direkt temas kurması ve bunu bir hedef olarak belirlemesi biz basın mensuplarını da memnun etti. Kendilerine bu camiadan biri olarak teşekkür ediyorum.

Aydın Milletvekili Adayları Belli Oldu

Ak Parti’de Aydın milletvekili adayları:

1.    Mustafa Savaş

2.    Seda Sarıbaş

3.    Ömer Özmen

4.    Mustafa Abak olarak sıralandı.

Metin Yavuz, Rıza Posacı, Metin Ertürk ve Rıdvan Eşin’in listeye girememesi sürpriz oldu. Sn. Seda Sarıbaş’ın Ak Parti Genel İdare Kurulu Üyesi olması, Sn. Ömer Özmen’in yıllarca partinin il başkanlığını yapması nedeniyle listeye girmesi normal.

Ancak Mustafa Abak’ın, Rıdvan Eşin, Metin Ertürk ve Ramazan Subaşı gibi isimler dururken hangi kriterlerle listeye girdiği AK Partililer tarafından da sorgulanıyor.

AK Parti’de sevinilen gelişme, Genel Merkez’in Aydın’da kontenjan kullanmamasıydı. Aydın’ın doğu yakasında büyük hizmetler veren Kuyucak eski Belediye Başkanı Sn. Metin Ertürk’ün listeye girememesi ilginç.

Rıdvan Eşin de Kürt oylarını alabilecek bir adaydı. Ayrıca, Aydın’da bir sürü hizmetleri vardı. Bu haliyle listeye giremeyişi, hele de isminin ilk 8 için bile zikredilmeyişi daha da ilginç.

Cumhuriyet Halk Partisi

Değerli okuyucularım, adaylık konusunda asıl değerlendirilmeye muhtaç parti CHP. Bu bağlamda Sayın Bülent Tezcan’ı yürekten kutlamak lazım. Beraber çalıştığı arkadaşlarıyla tam bir uyum içinde CHP milletvekili listesini tamamıyla tekrar meclise taşıdı.

Burada ilginç olan nokta ise, Özlem Çerçioğlu’nun desteklediği isimlerden Evrim Karakoz, Tümer Apaydın ve Ali Çankır üçlüsünden yalnızca Evrim Karakoz’un listeye girişiydi. İşte bu olay, Özlem Çerçioğlunun Genel Merkez nezdinde hiçbir kıymet-i harbiyesinin kalmadığının kanıtıdır bana göre.

Liste şu şekilde:

1.    Bülent Tezcan

2.    Hüseyin Yıldız

3.    Süleyman Bülbül

4.    Evrim Karaköz

Listeye baktığınızda, Özlem Çerçioğlu’na çok iş düştüğünü anlıyorsunuz. Yıllarca Başkanvekilliği yapan Evrim Karakoz’u milletvekilliğine taşımak istiyorsa dağ bayır koşması gerekir. İşte burada vefasını göreceğiz. Çünkü Evrim Bey yıllarca Sn. Çerçioğlu’nun kahrını çekmiştir.

Özlem Hanım yeri geldiğinde “Benim Aydın’da %52 oyum var” diyordu. Şimdi görelim bakalım bu gücüyle CHP’yi nereye taşıyacak. Artık yanında İYİ Parti yok, HDP yok. Özlem Çerçioğlu şürekasının başarısı işte şimdi anlaşılacak. Eğer partisine hizmet etmezse, yerel seçimlerde bunun acısı çıkar. Bu tablo, Özlem Çerçioğlu’nun, Bülent Tezcan’ın ekibine karşı tuş olduğunu göstermektedir. Artık yerel seçimlerde en büyük rakibi Sn. Ömer Günel’dir; bir kenara yazın bunu.

Bülent Tezcan, Aydın’da CHP’ye kontenjan kullandırmamıştır; kendisini bunun için de ayrıca kutlarım. Troller, Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül için demediklerini bırakmadılar. Hele de Hüseyin Yıldız, bu partinin, Kemal Bey’in, Bülent Tezcan’ın kahrını çekmiş; “İYİ Partiye geç” denmiş geçmiş. Ne istenirse fedakârca yapmış; partili veya partisiz, herkesin telefonunu açmış; Hz. Ali aşkına cansiperane çalışmış. Bu kişi, hem de 2. sıraya konularak mükafatlandırılmış; açıkçası doğru da yapılmıştır. Ayrıca, Hüseyin Yıldız bunları ciddi hastalık yaşarken yapmış. Aynı şeyleri Sn. Süleyman Bülbül için de söylüyorum. Peki sonuç?

Özlem Çerçioğlu’nun ekibinde yer alan Ali Çankır, Tümer Apaydın, Evrim Karakoz, Sayın Bülent Tezcan’ın ekibine karşı tuş olmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi

Sn. Devlet Bahçeli yine Deniz Depboylu’yu birinci sıraya, Burak Pehlivan’ı ikinci sıraya koyarak Aydın’da en büyük hata yapmıştır. Dağ bayır dolaşan, Aydın’da herkesin imdadına koşan, MHP’nin Aydın’daki toplumunda saygınlığı ve efendiliğiyle sevilen Burak Pehlivan yerine Deniz Depboylu’yu koymak yapılacak en büyük hataydı.

“Sıkmadık el bırakmayacağım” sloganıyla sosyal medyada propaganda yapan Haluk Alıcık, bakalım ellerini sıkmadığı kişilerin oylarını alabilecek mi?

Sayın Depboylu, parti için çok büyük yanlıştır. Kendisini Aydın’da kaç kişi tanıyor? Bugüne kadar kimin yarasına merhem olmuştur? Bu hanımefendiyi seçimlerde göreceğim.

Sayın Burak Pehlivan’a yazık oldu. MHP’nin kemik oyları dışında kalan oylar AK Parti’ye gidecektir.

İYİ Parti

Meral hanım 6’lı kumar masası ve noter masasını devirdikten 24 saat sonra niye tekrar geriye döndü, bilen yok. Kendisi de anlatmıyor. Barajı aşamamaktan söz ediyor. %20’lerdeki oyu maalesef düştü. Önümüzdeki bir ay içinde inşallah kaybettiği oyları geri alır. Aydın’a genel merkezden aday koyması çok yanlış olmuş. Bunu yapacaktınız, neden partilileri kandırdınız?

Açıklanan listenin temayülle alakası yok. Ya bu işi yapmayacaksın ya da temayül listesine uyacaksın.

Listeye bakalım:

1.    Ömer Karakaş

2.    Ahmet Ertürk

3.    Tuğça Can Polat

Burada ilginç olan Sayın Aydın Adnan Sezgin’in liste dışı kalması. Maalesef İsmet Sezgin abimin mirasını iyi kullanamadı ve heba etti.

Özlem Çerçioğlu’nun yanında yer alarak Aydın’da hiçbir iz bırakmadı. Aydın’da partisi için, Aydınlı için hiçbir şey yapmadı. 4 yıl boyunca Turist Ömer gibi şehre geldi ve sonra gitti.

Özlem Çerçioğlu’nun makamında vakit geçirerek Aydınlıya ve partisine hiçbir hizmet yapmadı. Dostlarını bile arayıp sormadı. Halkın arasına karışmadı.

Bana göre, milletvekili emekli maaşını hak etmedi. Bunu partililer de söylüyor. Keşke Rahmetli İsmet Sezgin abimin kütüphanesini Özlem Çerçioğlu’na yaptırsaydı. İsmet Sezgin’e katil diyenlerin karşısında bile ben durdum.