"Aklıma gelen başıma gelir", "Korktuğum neyse o olur" diye şikayet ediyorsanız, psikolojide "kendi kendini gerçekleştiren kehanet" olarak adlandırılan gerçeği yaratıyorsunuz demektir…”

Columbia Üniversitesi profesörlerinden sosyolog Robert Merton, bu kuramın etkisi’ni bakın nasıl özetliyor;

"Kişi kendi başına bir olayın geleceğine inanır. Bu beklenti ve inanca uygun olarak davranır. Beklediği gerçekleşir ve böylece de kehanet de gerçekleşmiş olur!"

Düşüncelerimiz ve inançlarımız, hayatımızı şekillendiren enerjilerdir, yani kısaca inandığımız şeyleri yaşayıp, tecrübe ediyoruz. Eğer kendimiz hakkında inançlarımız karamsar, negatif ise işte o zaman “korktuğum hep başıma geliyor” diye şikayet ediyoruz. Ancak şikayet etmek pek de yersiz zira bunu yaratan yine bizleriz!

Bir düşünün bakalım; kaç kez çok güldüğünüz bir zamanın hemen ardından suçluluk duyup “o kadar çok güldüm ki kesin çok ağlayacağım şimdi ben” deyip sonra da bu beklenti ile saatlerinizi, günlerinizi geçirdiniz ve sonunda da muhtemelen bir sebepten de ağladınız.

Yani “kendini doğrulayan kehaneti”  bizzat kendinize uyguladınız!

Maalesef bugüne kadar bu kehaneti başarı ile gerçekleştirmişiz, haydi bugün bir karar verelim ve kalıplarımızı değiştirmeye karar vererek bir adım atalım.

Artık uğursuzluğun, bahtsızlığını sınavlarını bitirerek şans kapılarımızı açarak mucizeleri almayı hak ettiğimizi gerçekleştirelim.

Bana göre herkes buna karar verirse yapabilir, size göre siz ve herkes bunu yapabilir mi?