Adnan Oktar güvenlik gerekçesiyle Van Başkale Kapalı Cezaevi’ne nakledildi Adnan Oktar güvenlik gerekçesiyle Van Başkale Kapalı Cezaevi’ne nakledildi
3600 ek göstergenin ne zaman çıkarılacağını ve 3600 ek göstergenin torba yasa içerisinde olup olmadığı ile ilgili sorular gündemde yerini aldı. İşte o sorular cevaplandı. İşte tüm detaylar…

Meclis çalışmalarını sürdürürken torba yasa maddeleri ve içeriği gündeme geldi. Polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire adına verilen 3600 ek gösterge güzellemesi çıkarıldıktan sonra birinci kademe üzerine gelen tüm memurların bu uygulama içerisine dahil edileceği paylaşıldı. Çalışma hayatının dahil olmuş olduğu torba yasanın maddeleri içerisinde 3600 ek gösterge ve kademeli emekliliğin bulunup bulunmayacağını araştırma konusu oldu.

Torba yasa ile birlikte 90.000 taşeron vatandaşa kadro, 3600 ek gösterge, hanımlar için emeklilik ve ekonomik olarak atılacak pek çok kanunun torba yasa ile birlikte görüşülmesi bekleniyordu. Bakan Vedat Işıkhan yapmış olduğu açıklamalar kapsamında birinci dönem içerisinde yükselen devlet memurları adına 3006 tek gösterge düzenlemesinin kısa bir zaman içerisinde hayata geçirilecek Paylaşıldı. Devlet memurları adına geçerli olan göstergelerin 86 madde üzerinde torba yasada yer almasının öngörüldüğü paylaşıldı.

Bir diğer iddia ise torba yasa içerisinde kademeli emekliliğin olup olmayacağıydı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi ile yüz binlerce çalışanın emeklilik hakkı kazanmasının sonrası gözler şimdi de Emeklilikte Yaşa Takılanlar adına kısmi emeklilik ve kademeli emeklilik konuları üzerine çevrildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi ile birlikte 8 Eylül 1999 yılı öncesi çalışmaya başlayan vatandaşlar erken emekli olmaya hak kazanmıştı. 9 Eylül 1999 yılı sonrası çalışmaya başlayanlar da bu düzenlemeden yararlanamadı. Durum bu şekilde olunca emekli olmayı bekleyen çalışanlar adına beklentisi oluşmuştu. Yasalaşma ile birlikte kademeli emeklilik 1999-2008 yılları arasındaki çalışan vatandaşları kapsayacak.

Pirim günü veya şartının tamamlandığı taktirde vatandaşlar emekli olmaya kazanacak. Kademe yasalaşmasıyla birlikte en erken olmak üzere kadınlara 43 erkeklere ise 45 yaşında emekli olabilme fırsatı sunulacak.