Elazığ 4.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı Elazığ 4.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı
İtalya’nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro, Andrea Bonafede takma adıyla kanser tedavisi için geldiği Sicilya bölgesinin başkenti Palermo’daki bir klinikte dün yakalanmıştı. Cosa Nostra’nın lideri olarak bilinen Denaro, 30 yıl sonra ele geçirilirken mafya babasının Sicilya’ın batısında yer alan Trapani bölgesinde bulunan kaldığı evde gece saatlerinde arama yapıldı. 60 yaşındaki mafya liderinin saklandığı evde yapılan aramalarda çok sayıda lüks parfüm ve tasarım kıyafetler bulundu.

İtalya’da kamu güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Carabinieri ekipleri tarafından yapılan aramda evde silah bulunmadı. Carabinieri polisi Pasquale Angelosanto konuya ilişkin açıklamasında evin son dönemde yoğun şekilde kullanıldığını söyledi.

Denaro’nun lüks düşkünlüğüne dikkat çeken polis, mafya liderinin yakalandığı sırada 35 bin Euro değerinde saat bulunduğunu aktardı.

TOTO RIINA'NIN ARŞİVİ

Habere göre, ROS ve polis birlikleri gece boyunca aranan evde bulunanlara dair bir bilgi paylaşmadı. Binanın polis tarafından çevrildiğini dile getiren gazete, evin içinde bulunan çok sayıda tasarım kıyafet ve birkaç parfümün lükse düşkünlüğüyle bilinen Messina Denaro'nun bilinen yaşam tarzını kanıtladığını kaydetti.

Corriere della Sera, içeride özellikle Cosa Nostra'nın tarihi lideri Salvatore Toto Riina'nın arşivinden bir işaret olup olmadığının ise merak edildiğini belirtiyor. Gazete, Messina Denaro'nun korumalığını yaptığı Toto Riina'nın saklandığı Palermo'daki Via Bernini'de yer alan adresin 30 yıl önce acil şekilde aranmadığını hatırlattı.

La Republica gazetesi ise, tüm İtalyan medyasının manşetlerine taşıdığı evin zarif mobilyalarla dizayn edildiğini yazdı. Gazete ayrıca, klinikte mafya babasını tedavi eden doktor için soruşturma başlatıldığını bildirdi.

La Stampa ise, ilçenin merkezinde yer alan evde hiçbir silaha rastlanmadığını, Messina Denaro'nun geçen yıl İtalya'nın orta kesimindeki Abruzzo'da olduğunu aktardı.

Denaro’yu kimse görmediği için dijital yaşlandırma teknolojisiyle vesikalık fotoğrafı çıkarılmıştı. Kadın kılığına girme ihtimaline karşı bir fotoğrafı da hazırlanmıştı.

‘MEZARLIĞI DOLDURABİLİRİM’

Cosa Nostra’nın liderleri Bernardo Provenzo’nun 2016’da, Salvatore Riina’nın da 2017’de ölmesinin ardından yönetimi Denaro’nun üstlendiği düşünülüyordu. Denaro, ‘bir mezarlığı doldurabilecek kadar çok cinayet işlemesiyle’ övünüyordu. Denaro’nun işlediği suçlar arasında mafyayla mücadele eden iki savcıya 1992’de düzenlenen suikast, 1993’te bir mafya itirafçısının 12 yaşındaki oğlu Giuseppe di Matteo’yu öldürtüp asitle yok ettirmesi var. 1993’te Roma, Floransa ve Milano’daki bombalı saldırılarda da rol üstlenmişti. Denaro, 1992’de gıyaben yargılanmış ve ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

GENÇ YAŞLARDA SUÇA BULAŞTI

Denaro 1993 yılında Milano, Floransa ve Roma’da gerçekleştirilen bombalı saldırının yanı sıra bir mafya liderinin itirafçı olan 11 yaşındaki oğlunun kaçırılması işkence edilerek öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Denaro’nun cinayetleri arasında mafya karşıtı savcılar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’nun 1992 yılında öldürülmesi de yer alıyor. Messina Denaro 2002 yılında gıyabında görülen davada çok sayıda cinayetten suçlu bulunmuş ve ömür boyu hapis cezası almıştı. Denaro, 1993 yılından bu yana aranıyordu.

SERVETİ ERİYİNCE BULUNDU

İzini kaybettirdiği için hakkında birçok yanlış ihbar alındı. Parmak izini sildirmek için parmaklarını kestirdiği, estetik yaptırdığı iddia edildi. Yanlış kişiler tutuklandı. 2021'de Hollanda'da tutuklanan bir İngiliz'in Denaro olduğu sanılmıştı. 2019'da da yanlış bir hastaneye baskın düzenlenmişti. Kuzenleri, yeğenleri ve kız kardeşi dahil 100'den fazla yakını işbirlikçisi olarak tutuklandı. İtalyan savcılar yıllar içinde tespit ettikçe servetine el koyarak Denaro'nun etki alanını küçülttü.