Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin Yargıtay'ın bozma kararı sonrasında yeniden yargılanan 9 eski subay hakkındaki davada savcı mütalaasını verdi. Savcı, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan o dönem 2'si binbaşı olan 8 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1 sanığa ise bu suça yardım kapsamında kalması nedeniyle 30 yıla kadar hapis cezası talep etti.Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuklu sanıklar avukatlarıyla katılırken, bazıları tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada 2'si binbaşı ve 7'si yüzbaşı olan sanıkların, 15 Temmuz 2016'da FETÖ tarafından yurt genelinde icra edilen, devletin askeri unsurlarının kullanılarak gerçekleştirilen kalkışma fiiline, rütbeleri ve kurmay öğrenci olmaları dikkate alınarak konumlarıyla uyumlu olacak şekilde katıldıklarına yönelik karar alındığı ve bu sanıkların da eylemi bilerek ve neticesini de isteyerek iştirak ettiklerinin anlaşıldığı belirtildi.

8 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

O dönem binbaşı olan sanıklar Hakan Bolat, Hakan Tanrıkoloğlu ile yüzbaşı olan sanıklar Abdullah Sezgin, Ali Cömert, Celil Aybar, Fatih Hacıpaşalıoğlu, Hakan Erol ve Yüksel Koçak'ın kalkışma öncesinde Kara Harp Akademisinde yapılan görevlendirmeler doğrultusunda, yasal emir komuta zincirine uymaksızın birlik dışına çıktıkları ve 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na intikal ederek, bu birlik komutanının emir-komutası altına girdikleri kaydedildi. Mütalaada, bu 8 sanığın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istendi.