Kendime güvenemiyorum çünkü bu hayattan çok çektim.  "Ben zayıfım". "Kararsızım ve endişeliyim" gibi cümleler kuruyorsanız “kendime güvenmek için neler yapmalıyım” diye sorabilirsiniz.

Biz insanlar çok çabuk karar verip çok çabuk vazgeçebiliyoruz. Duygusal ve nazik insanlara karşı acımasız olabiliyoruz. Dostumuz da olsa yanlış yönlendirebiliyor veya yönlendirilebiliyoruz. Bütün bunları yaşamanın tek sebebi hem kendine hem de insanlara güvenmediğinizdendir.

Peki kendine olan güven duygunu yeniden aktif etmeye ne dersin?

10 Adımla Kendine güven duyabilmek;

1-      Gereksiz Duygulardan Uzak Durun.

Bir olayı yaşadığınızda sizi en fazla etkileyen sizin duygunuzdur. Bunu fark edemezsiniz çünkü duygunuz sizi kontrol eder ve yönlendirir. Duygularınızı kontrol etmeyi başardığınız an yaşamınız kolaylıkla dengeye gelecektir. Ya da çevrenizdeki insanlar bu duygusal zayıflığınızı öğrendiğinde hep bu kanaldan size dokunacak ve incitecektir. İnsanların sizi duygularınızla sınamasına izin vermeyin.

2-      Güçlü olun veya Güçlü durun.

Bu hayat kurtaran bir adımdır. Tüm canlı savunmalarında görebileceğiniz bir adımdır. Güçlü bir duruş sergileyen hayvan genellikle rakibine karşı bir sıfır önde başlar.

Ama en önemlisi fiziksel gücünüzle değil, varlığınızın içsel gücünü hayatınıza almaktır. Her birey gücüyle doğar lakin güçsüz olduğuna inandırılarak büyütülür. Yıllarca kadın ya da erkek olsan da fiziksel gücünü sarfederek boşuna yorulursun, Ne zaman içsel gücünü aktif edersen bu güç seni her yerde koruyacaktır. En önemli adımlardan biri bence budur. (Gücünü aktif etmek için meditasyon, nefes, yoga vb yapabilirsin)

3-       Herkes Sizi Sevecek Diye Bir Şey Yok.

Çoğumuzun yaptığı en büyük hata kendimize bu rolü yüklemek oluyor.

İnsanların sizi sevmesi için fazla verici isen bu senin öğrendiğin bir yanlıştır. Çocukluğunda davranışlarına dikkat etmezsen çevrendekilerin seni sevmeyeceği söylenmiş olabilir. İçindeki çocuk her zaman bu beklentide kalacağı için sende sürekli vermeye çalışırsın. İnsanlarda bunu fark ettiği an seni suistimal edecektir. Kendine değer vermeye ve sevmeye başladığın an çok daha özgüvenli olduğunu da fark edeceksin.

4-      İç Dünyanızı Tanıyın.

Çoğumuz kendimizi tanıdığımızı zannediyoruz ve bir illüzyon yaşıyoruz. Ama gerçeğe odaklanamıyoruz. Kendimizi tanırsak nasıl davranacağımızı keşfedebiliriz. Burada en önemli adım kendimizi bilmektir. SEN KİMSİN?

5-       Kendinize Özsaygınızı Geliştirin.

İnsanlar size nasıl davranıyor ise sen kendine o gözle bakıyorsundur. Kişi kendini sevmezse, saygı göstermezse, başkaları niye göstersin öyle değil mi? Bugüne kadar ne bedenini ne kişiliğini onurlandırmamış olabilirsin ki o kadar kutsal bir varlık olduğunu bilmiyorsun. Kendine bedenine bak aynada ve karşındaki kutsal bedenini yargılamadan onurlandır, saygıyla. Bedeninle ve kişiliğinle barıştığın frekansın daha yüksek aktivasyonda olacaktır. İşte burada güveniniz bir anda artacaktır.

6-       Deneyimleyin ve Hayata Kucak Açın.

Hepimiz yeni şeylerden korkarız. Bu bazen maddi durumumuzla ve bazen manevi durumumuzla ilgilidir. Ama en kötüsü bu hayatımıza kısıtlayan bir olgudur. Yeni şeyler denemek eskileri kaybetmek değildir. Üstüne başarılar koymaktır. Yükselmek ve enerjinizi yükseltmektir. Zaten eskinin içinde dibi gördün nerden biliyorsun bir adım attığın da özgürlüğünü hissetmeyeceğini?

7-       Mücadele ve Başarı

Mücadele etmeyen ya da savaşmayan insanlar genellikle hayatlarında başarıyı kucaklayamazlar. Hayat bir sınav alanıdır. Bir savaş yeridir. İster inanın veya inanmayın. Gerçek budur. Mücadele etmek için harekete geçin, zorlanmak için değil.  Başarmak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Hedeflerinizi netleştirin.  Amacınızın heyecanı ile adım atın, başarı sizinle olacaktır.

8-       Sakin olun; Gevşeyin Biraz

Çoğu kişi iş hayatında hatta ev hayatında çok gergindir. Bu gerginlik hem yanlış yaparım korkusu ile fiziksel hem de manevi bir baskıdan oluşur. Yanlışın içinde boğuşmak, hata yapmak aslında neyin yanlış olduğunu gösterir insana ve daha sağlam ilerlemesine katkıdır.   Kendine güvenen insanlar hatalarını basamak yapan insanlardır. Kendine güvenmek istiyorsan diken üstünde oturmaktan vazgeç ve gevşe. Hatalarından derslerini al, hatalarına şükret ki, başarılarının kapısını açılsın.

9-       Kafaya Takmayın.

Çoğu insan sorunları kafaya takarak güvensiz hisseder ve bu güvensizlikten dolayı hayatını yaşayamaz. Kendine güvenmek istiyorsan her olayı kafaya takma. Odak noktanı kendine güvenmek olarak değiştir. Göreceksin her şey değişecek. Olması gereken, olması gerektiği zaman da zaten olacaktır.

10-   El alem Ne der.

Bundan büyük bir engeli olamaz bir insanın. Çevre faktörüne göre yaşıyorsa bir kişi sadece çevreyi mutlu etme çabasında olduğunu fark edemeden yaşayacaktır.  İnsanın güvenini kıran ve her şeyi mahveden bir şey değil mi sizce de. İnsanların ne konuşacaklarını kafaya takarak kendinizi güvensiz ve huzursuz hissedersiniz. Bunu yapmayın. İnanın herkesin her konu hakkında bilgisi var bu dünyada. Ama bu bilgilerin çoğu boş ve gereksiz. İnsanların düşünceleri kendilerini ilgilendirir. Bir de hatırlaman gereken dedikodu yapanlar varsa çevrende merak etme sadece 3 gün konuşurlar, 3. Günden sonra başka bir konu veya kişinin dedikodusunu yapmaya başlayacaklardır.

Sonuç olarak aslında bütün sır sende, bu sır perdesini açtığın an kendi mucizenle karşılaşacaksın, içindeki potansiyel gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Haydi onu özgür bırak…

İnsan, sence ne demek? Makale: İnsan, sence ne demek?