Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılında Türkiye'nin en kalabalık mahallesi olarak belirlenen Bağcılar Mahallesi, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde konumlanıyor. Bu mahalle, İstanbul'un Küçükçekmece ilçesindeki Atakent Mahallesi'ni 2016 yılında geçerek "en kalabalık mahalle" unvanını almayı yine başardı.

Bağcılar Mahallesi, Diyarbakır'da yaşayan 1.8 milyon kişinin içinde yer alıyor. 151 bin 459 kişilik nüfusuyla dikkat çekiyor. Bu nüfus, Bayburt ve Tunceli illerinin toplam nüfusunu geride bırakarak öne çıkıyor. Bağcılar Mahallesi'nin nüfusu, Ardahan (92 bin 819) ve Gümüşhane (148 bin 539) gibi illerden daha kalabalık durumda. 

Kayıtlara göre, Bağcılar Mahallesi, 804 ilçeden daha kalabalık bir nüfusa sahip olmasının yanı sıra İstanbul'un Çatalca, Şile ve Adalar ilçelerinden, Ankara'nın Polatlı, Çubuk ve Kahramankazan ilçelerinden, İzmir'in Gaziemir, Ödemiş ve Kemalpaşa ilçelerinden daha fazla nüfusa sahip.

Türkiye'nin en kalabalık beş mahallesinden üçü İstanbul'da bulunurken, İstanbul'un Beylikdüzü ilçesindeki Adnan Kahveci Mahallesi ikinci sırada, Başakşehir ilçesindeki Kayabaşı Mahallesi üçüncü sırada yer alıyor. En kalabalık 20 mahallenin 16'sı İstanbul'da bulunuyor. Diyarbakır'daki Bağcılar ve Fırat mahalleleri ile Kayseri'nin Talas ilçesindeki Mevlana ve Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Karapürçek Mahallesi de ilk 20 içinde yer alıyor.