Primi eksik olan milyonlarca vatandaş ne yazık ki EYT yasasında kapsam dışı kalmıştı. Bu sebeple EYT‘yi kaçıran 1 milyondan fazla kişi var. Bir süredir yeni düzenlemeyle prim eksiği olanların emekli olmasının sağlanacağı konuşuluyordu. Beklenen haber nihayet geldi. SGK‘dan açıklama yapıldı, eksik primi olanlar için yeni erken emeklilik fırsatı geliyor. Adeta 2. EYT olarak bilinen prim indirimi düzenlemesinde sona gelindi. Peki prim indirimi kimleri kapsıyor? Prim olanlar için erken emeklilik ne zaman çıkacak?

Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız

SGK‘dan prim eksiği olan milyonlarca kişi için güzel duyuru yapıldı. Bir süredir erken emeklilik ve imkanı bekleyen, prim eksiği olan milyonlarca vatandaş emeklilik için yeni fırsat yakalıyor. Eksik primi olanlar için yapılan yeni düzenlemenin son durumu paylaşıldı. Düzenlemeye ilişkin yeni detaylarda ortaya çıktı. Prim indirimi sayesinde 1 milyondan fazla küçük esnaf erken emeklilik hayallerine kavuşacak. İşte yeni prim indirimi düzenlemesine ilişkin detaylar…

PRİM İNDİRİMİ SON DURUM 2024

TBMM’de geçtiğimiz yıl şubat ayinin sonunda kabul edilen EYT yasası sayesinde milyonlarca kişi için erken emeklilik hakkı çıktı. Ancak ne yazık ki prim eksiği olanlar bu düzenlemeden yararlanmadı. Özellikle 9000 prim günü konulan bağ konular kapsam dışında kaldı. O sebeple SGK yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bağ kurulara prim eşitlemesi düzenlemesinde artık sona gelindi.

PRİM EKSİĞİ OLANLARA ERKEN EMEKLİLİK GELİYOR

Prim indirimi ya da 7200 prim olarak bilinen yeni düzenlemeyle birlikte küçük esnafa erken emeklilik geliyor. Prim indiriminin SSK ve Bağ-kur arasında prim eşitlemesi içerdiği öğrenildi. Yapılacak olan bu eşitleme ile birlikte artık bağ kurlularda 7200 gün primi doldurduktan sonra emeklilik dilekçesi verilebilecek. Üstelik bu şartta uygun olan bağ kurlularda yaş şartı aranmayacak. şu anda 9000 gün olan primden 7200 düşmesi ile birlikte bağ kurlulara tam 5 yıl erken emeklilik fırsatı doğacak.

PRİM EŞİTLEMESİ TORBA YASA İLE TBMM’DE

Milyonlarca kişiyi erken emeklilik hayallerine ulaştıracak olan prim eşitlemesi düzenlemesi torba yasa maddeleri ile TBMM’ye geldi. Torba yasa içinde çok sayıda madde bulunuyor. Sıra sıra maddelerin görüşmeleri gerçekleşiyor ve onaylanarak kabul edilenler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Primi eksik olan milyonlarca vatandaşın beklediği prim indirimi düzenlemesinin de bayramdan önce görüşülmesi ve onaylanması bekleniyor. Böylece Kurban Bayramı öncesi çok sayıda vatandaş emeklilik hakkı için başvurusunu yapma fırsatına sahip olacak.