ABD'nin İran'a yaptırımlarını Amerikalı şirket deldi! Üstelik 2,8 milyar dolar değerinde ABD'nin İran'a yaptırımlarını Amerikalı şirket deldi! Üstelik 2,8 milyar dolar değerinde

İsrail'in Gazze'ye saldırısı sürüyor. Çatışmaların merkez üssü bir süredir güneydeki Han Yunus kenti. Diplomasi cephesindeyse ateşkes konuşuluyor.

Kasım sonundaki 7 günlük geçici ateşkesten bu yana en ciddi barış girişimi masada. Yeni öneri arabulucular tarafından Hamas'a iletildi. Hamas'tan "yeni öneri üzerinde çalışıyoruz" açıklaması geldi.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, önerinin üç aşamalı olduğunu söyledi. İlk aşamada, Hamas'ın elindeki sivil rehineler, ikinci aşamada rehin tutulan askerler serbest bırakılacak. Üçüncü ve son aşamadaysa ölen rehinelerin cenazeleri teslim edilecek.

Hamas yetkilisi aşamaların ne kadar süreceğine dair bilgi vermedi. Ateşkes önerisi, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını da içeriyor. Ancak Hamas yetkilisi sayı vermedi.

Ateşkesin ilk aşamasının ne kadar süreceği hakkında çelişkili açıklamalar var. Reuters haber ajansına bilgi veren iki kaynak ilk aşamanın en az bir ay süreceğini söyledi.

Aralık sonundan bu yana, ABD, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda aşamalı ateşkes için müzakereler yürütülüyor.
ABD, İsrail ve Mısır istihbarat başkanları geçen hafta Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

Yeni öneri, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman El Sani'nin de katıldığı bu görüşmelerden sonra geldi. Amerika Birleşik Devletleri ve Katar, yeni öneriden umutlu.

Hamas lideri İsmail Haniye'nin de bir aydan uzun süredir ilk kez Mısır'ı ziyaret etmesi önerinin ciddiye alındığının işareti olarak gösteriliyor.

Haniye, Hamas'ın önceliğinin İsrail'in saldırılarının sona ermesi ve askerlerin çekilmesi olduğunu yineledi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da "kesin zafer olmadan çekilmenin olmayacağı" söylemini tekrarladı. Netanyahu, anlaşmayla binlerce Filistinli mahkumun bırakılmasının söz konusu olamayacağını da söyledi.