Ocak ve temmuz ayları olmak üzere eşit 2 taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV), ilk taksit ödeme süresi 31 Ocak Salı günü sona erecek. MTV borcunu ödemenin birden fazla yöntemi var.

Araç sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi ‘ivd.gib. gov.tr’ üzerinden şifre girmeden ‘MTV ödeme’ alanına, plaka ve TC kimlik numarasını yazarak 02.00-23.45 saatlerinde borcunu ödeyebiliyor. Ayrıca İnteraktif Vergi Dairesi’nin mobil uygulamasından da anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı ve banka hesabından havale yöntemiyle ödeme yapabiliyor.

ONLINE YA DA MOBİL

MTV, vergi dairesi vezneleri ve PTT dışında kamu bankalarınca da ödenebiliyor. Buna göre, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Emlak Katılım Bankası ile tahsili yapılabiliyor. Özel bankalar tarafından ise nakit olarak, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılamıyor.

Bu yüzden MTV özel bankalardan sadece kredi kartı kullanılarak ödenebiliyor. Bazı özel bankalar ise müşterilerine kolaylık sunmak adına çeşitli kampanyalar düzenliyor.

İŞTE ÖDEMELERDE TAKSİT İMKANI SUNAN BANKALAR:

150 BİN LİRAYA KADAR

Türk Ekonomi Bankası (TEB):

TEB kredi kartlarıyla mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden yapılan MTV ödemelerine 3 taksit, TEB ATM’lerinden ve gib.gov.tr’den yapılan ödemelere ise 2 taksit fırsatı sunuyor. Bankanın şubesi, mobil uygulaması, internet sitesi, CEPTETEB İŞTE, ATM’leri veya gib.gov.tr’den üzerinden ödeme yapılabiliyor. 2 Şubat’a kadar geçerli olan kampanya, alt limit olmaksızın 150 bin liraya kadar olan MTV ödemelerine faizsiz ve ücretsiz 3 taksitli ödeme imkanı veriyor.

4 TAKSİTE BÖLÜNÜYOR

Yapı Kredi

MTV ödemesini Yapı Kredi kredi kartlarıyla 3 taksitle; ya da gib.gov. tr’den World Pay QR Kod 4 taksitle yapma imkanı sunuyor. Ödemeler bankanın mobil uygulaması, internet sitesi ve şubelerinden yapılabiliyor.

Ruhsar Pekcan şirket hisselerini kime devretti? Ruhsar Pekcan şirket hisselerini kime devretti?

25 ARAÇ İÇİN GEÇERLİ

Denizbank

MTV ödemelerini İşletme Kart’ıyla yapanlara, ücretsiz 3 taksit avantajı sunuluyor. 31 Ocak’a kadar MTV ödemesi öncesi MTV yazıp 3280’e gönderilmesi durumunda bu fırsattan faydalanılabiliyor. Ödemeler www.gib. gov.tr, 0850 2220804 KOBİ İletişim Hattı, internet bankacılığı, ATM veya şubelerden yapılabiliyor. Yapılan ödeme, İşletme Kart ekstresine 3 taksit olarak yansıtılıyor. Bir İşletme Kart müşterisi toplamda en fazla 25 araç için 3 taksit kampanyasından yararlanabiliyor.

8 ŞUBAT’A KADAR SÜRE

Ziraat Bankası

Bankanın mobil uygulaması, internet sitesi, şubesi, ATM’si ve www.gib.gov.tr kanalları üzerinden Bankkart ve Bankkart Başak kartın kredi kartı özelliği ile yapılan ödemelerde işlemler 4 taksite bölünüyor. Kampanya 8 Şubat’a kadar geçerli. Asıl kartlar, bu kartlara bağlı ek kartlar ve sanal kartlar ile yapılan ödemeler kampanya kapsamına dahil ediliyor.

GECİKMELER DE DAHİL

Halkbank

Bankanın kampanyasında, Paraf ile 31 Ocak’a kadar bankanın mobil uygulaması, internet şubesi, Halbank Dialog ya da gib.gov.tr’den yapılacak MTV ödemelerine 3 taksit fırsatı veriliyor. Ayrıca 1-3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak gecikmeli ödemeler de kampanyaya dahil olabilecek.

300 LİRA VE ÜZERİ

Türkiye İş Bankası

Maximum Kart’la 31 Ocak’a kadar İşCep ve Maximum Mobil’den ya da gib.gov.tr üzerinden Maximum Mobil ile Öde seçeneğiyle yapılan 300 TL ve üzeri MTV ödemelerine 4 taksit fırsatı veriyor. Gib.gov.tr’den Maximum Mobil ile öde seçeneği kullanılmadan kredi kartı bilgileri girilerek yapılacak 300 TL ve üzeri ödemeler de doğrudan 3 taksite bölünüyor.

SEÇENEK SUNUYOR

Garanti Bankası: Bankanın mobil uygulaması, internet sitesi, BonusFlaş, şube, ATM’ler ve gib.gov.tr’den yapılan tüm MTV ödemelerine ücretsiz 3 taksit, gib.gov.tr’den GarantiPay ile yapılan ödemelerde ise ücretsiz 4 taksit fırsatı sunuyor.

3 TAKSİT FIRSATI VAR

QNB Finansbank

Banka, CardFinans’la 31 Ocak’a kadar yapılacak MTV ödemelerine 3 taksit fırsatı sunuyor. Ödemeler mobilden, internetten, şubeden, çağrı merkezinden ve www.gib.gov.tr’den yapılabiliyor.

DHA