Yabancılar 11 yılda Türkiye'den 385 bin ev aldı Yabancılar 11 yılda Türkiye'den 385 bin ev aldı

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamaya göre Bakan Tekin, Bakanlık yöneticileri ve 81 ilin milli eğitim müdürüyle Gölbaşı Mogan MTAL Uygulama Oteli'nde düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. Tekin'in "Sınıf tekrarı ve devamsızlık affı konusunda taciz vermeyeceğiz. Eğitimde disiplin ve istikrar şarttır" açıklaması çekti. Deprem bölgesindeki eğitim kurumlarının yeniden inşası için çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyleyen Tekin "Mevzuatta yapılacak değişikliklerle eğitim sistemimizi daha da güçlendireceğiz" dedi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen atamalarıyla ilgili de konuşan Tekin, ihtiyaç ve önceliklere göre atama yapılacağını belirtti. "Eğitimde dijital dönüşüme teşvik ediyoruz" diyen Tekin mesleki eğitime daha fazla önem vererek geçleri iş günü piyasasına hazır hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Toplantıda ayrıca, 81 il milli eğitim müdürü kendi illerinde eğitim gündemine dair sunumlar yaptı ve sorunlarını dile getirdi.

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 yönetmeliğine göre birinci dönemde yapılan devamsızlık süresi, ikinci dönemde sıfırlanmaz ve tüm sene boyunca devam eder. Devamsızlık süresi tüm bir seneyi kapsar. Yapılan düzenlemeye göre, başarı puanları kaç olursa olsun, 5 gün devamsızlık yapan öğrenciye takdir ya da teşekkür belgesi verilmeyecek.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Ayrıca, devamsızlık süresi 10 günü ve toplamda 30 günü aşan öğrenciler ise ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak.