Diyarbakır’da 1 Mayıs günü Orçun Kartal (24) Sur İlçesinde tabancayla vurularak öldürüldü. Cinayet büro amirliğinin yürüttüğü titiz çalışma ve olay yerini gören güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesinde, cinayeti Meryem Sevim cinayetinin azmettiricisi olmaktan yargılanıp 6 ay önce tahliye olan Yakup Özmez’in işlediği belirlendi.

İkilinin çocukluk arkadaşı oldukları, Orçun Kartal’ın daha önce Yakup’u bıçakladığı, aralarında husumet olduğu, Yakup’un tahliye olduktan sonra intikam amaçlı arkadaşını takip ederek silahla vurduğu ortaya çıktı.

Cinayet silahıyla birlikte kayıplara karışan Yakup Özmez’in yakalanması için cinayet büro amirliğinde özel bir ekip kuruldu.

Özmez, cafede arkadaşlarıyla otururken Tiktok’tan canlı yayın açtığı için eski sevgilisi Musa Sevim’in silahlı saldırısında hayatını kaybeden Meryem Sevim cinayetinin de azmettiricisi olmaktan tutuklu yargılanırken 6 ay önce Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmişti.

Savcı ise bu tahliye kararına karşı yeniden tutuklanması için bir üst mahkemeye itiraz etmişti.

 
Orçun Kartal

CİNAYET İŞLEME DÜŞÜNCESİNİ KUVVETLENDİRDİ

Savcı itirazında, her ne kadar Yakup Özmez’in tahliyesine karar verilmiş ise de, katil zanlısı Musa Sevim ile cinayet öncesi buluştuğunu, Meryem’in oturduğu kafeyi öğrendikten sonra katil ile birlikte cinayet yerine gittiğini belirtti.

Musa’nın sevgilisinin masasına oturduktan sonra Yakup Özmez’e, “Benim midem bulanıyor ben şimdi buraya kusacağım, senin de midem bulanıyor mu?” diye sorduğu, Özmez’in de, “Yok abi benim midem bulanmıyor, ama sen kus dersen kusarım” demesiyle Musa’nın “Ben şimdi buraya kusacağım” dediği, Yakup Özmez’in de “Kus abi hakkındır” deyince belindeki tabancayı çekip önce Meryem’in ayaklarına, ardından kafasına doğru ateş edip öldürdüğünü belirtti.

Yargıtay'dan emsal karar: Kiracıya uygunsuz saatlerde mesaj atılamaz Yargıtay'dan emsal karar: Kiracıya uygunsuz saatlerde mesaj atılamaz

Sanığın, daha sonra katil zanlısıyla birlikte aynı araca binerek olay yerinden kaçtığı belirtilen itiraz dilekçesinde, sanık Yakup Özmez’in, Musa’nın suç işleme düşüncesini kuvvetlendirdiği gibi, cinayeti gerçekleştirmek için önceden araç temin ettiğini, kendisinin de cinayet sonrasında silahla yakalandığını, cinayet sonrası tanınmamak için kıyafetlerini değiştirip yüzlerini kapüşonla kapatarak Lice İlçesine kaçtıklarına dikkat çekti.

Sanığın cinayetten sonra kaçmak için hazır vaziyette kafe önünde aracı hazır beklettiği gibi katil zanlısı Musa Sevim'in yanında yer alıp Musa’nın suç işleme kararını kuvvetlendirerek kadına karşı öldürme suçuna yardım ettiği için yeniden tutuklanması istendi, ancak itiraz reddedildi. Özmez, şimdi de Orçun Kartal cinayetinin faili olmaktan aranıyor.