ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın faiz kararını açıkladı.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük, yarın gerçekleşecek toplantıda TCMB'nin alacağı politika faizi kararını açıkladı.

forex-stock-crisis-venture-53876-64924.webp

Emekli, dul ve yetim aylığı alan milyonlar bekliyordu! Zam farkları için tarih verildi Emekli, dul ve yetim aylığı alan milyonlar bekliyordu! Zam farkları için tarih verildi

"DAHA FAZLA FAİZ ARTIŞI İÇİN KAPIYI AÇIK BIRAKMASINI BEKLİYORUZ"

Ekonomist Küçük, faiz kararına ilişkin paylaştığı notta Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50 seviyesinde tutacağını belirterek "Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

resized-c373a-8d34b79505-001.jpg

"EK LİKİDİTE ÖNLEMLERİNİN ALINMASINI BEKLİYORUZ"

Küçük, TCMB'nin ek likidite adımları atabileceğinin altını çizerek "Politika faizinin bankalar arası faiz oranlarına ve daha geniş finansal koşullara etkili bir şekilde yansıması için zorunlu karşılık oranlarında artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" dedi.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ

Ayrıca notta dolar/TL kurunun yıl sonu için 36 TL seviyelerinde olmasının beklendiği belirtilirken Merkez Bankası’nın Kasım ayına kadar faizi yüzde 50 seviyelerinde tutacağı, yıl sonunda yapacağı 2 faiz indirimiyle faizi yüzde 45 seviyelerine düşürüleceği öngörüldü.