Lütfü Savaş'ın açıklamalarından satır başları: 

Biz Kemal Bey'i destekleyen taraftaydık. Özgür Bey'i de destekleyen taraf da vardı. Bizi onore eden açıklamaları da oldu. Yapılan 4 ankette önde çıktık. Beni tekrar seçmen beni onurlandırdı. Şu bir gerçek ki; Biz Hatay için ve Hatay'ı yeniden ayağa kaldırmak için aday olduk. Tabi ki aday adaylığı sürecinde herkes rüştünü ortaya koyabilir. Partimiz beni seçtiği için Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Birileri 'ben aday olayım' diyenler benim adaylığımı geri çekmemi istiyorlar. 

"CHP'DE FAZLA DEMOKRASİ VAR"

İnsan geçmişiyle yaşar. Hangi güzelliklerle birliktelerse onlarla ilerlerler. Sayın Kılıçdaroğlu beni aday göstermek istedi. PM'den ben 'hayır' oyuyla çıktım ama Kemal Bey beni kendisi aday gösterdi. Ben tartışılacak bir aday değilim ama maalesef CHP'de fazla demokrasi var. Hatay Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata gözlerini yummadan önce Hatay'ı coğrafyamıza armağan etmişti. O yüzden benim gibi ulusal hassasiyeti olan birinin aday olması daha mantıklı.

"BİZDE HERKES KONUŞUYOR" 

Parti disiplini olması lazım. İktidar partisinde bir kişi konuşuyor, bizde de herkes konuşuyor. Aslında bunun ortası bulunması lazım. Ben aday adaylığı sürecimde Genel Merkez'e sadece bir defa 'hayırlı olsun' ziyaretine gittim. Genel Başkanımız 'geçmiş olsun' ziyaretine geldi. Hatay'dan ben Ankara'daki olayları çok yakın takip edemiyorum. Bizde bu konular çok rahat konuşuluyor. 

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş TGRT Haber'de  - 1. Resim

"BANA 10 PUAN YAKLAŞAN VARSA ADAY OLSUN"

Her şey seçimlere bağlı. Seçimlerde başarısızlık çıkarsa kurultay da konuşulabilir lakin süreci görmek lazım. Ben her zaman 'anket yapılsın' dedim. 'Hatay'da bana 10 puan yaklaşan varsa gelsin aday olsun' dedim. Sadullah Ergin ile yarışıma başladığımda geriden gelip kazandım. Bu seçimi bir yine kazanacağız. 

"KEMAL BEY İLE GÖRÜŞMEK İSTERİM"

Kemal Bey ile parti içi seçimden sonra hiç görüşme fırsatım olmadı. Muhakkak görüşmek istiyorum ve Kemal Bey'in Hatay'a gelmesini istiyorum. Aynı zamanda Sayın Özgür Özel'i de ağırlamak istiyorum.  

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş TGRT Haber'de  - 2. Resim

KILIÇDAROĞLU'NA HAKSIZLIK YAPILDI MI?

CHP'de bir seçim yapıldı ve bu yarışta kaybeden de var kazanan da var. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 48 oyu var ve demek ki bir teveccüh de var. Kemal Bey saygın biridir, severiz ve sayarız.

İBB adayı Murat Kurum İstanbul'daki son anket sonucunu açıkladı İBB adayı Murat Kurum İstanbul'daki son anket sonucunu açıkladı

"BANA HATAY'DA SEVGİ VAR"

Sahada bana karşı bir sevgi ve sadakat var. Belediye başkanı insanların sofrasına oturabilmeli, sıkıntısını giderebilmeli. Hatay'da 593 mahallesi var ve en az gittiğim mahallesine 15 defa gittim. Ben standart bir siyasetçi değilim. Hümanist bir gözle olaylara bakıyorum. Ben sadece siyaseti seçim zamanı 2 aylık bir süreçte konuşurum. Belediye başkanlığı siyasetten çok ayrı bir konumdadır. 24 puanlık bir farktan 0.8 puan önüne geçtim. 

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş TGRT Haber'de  - 3. Resim

"KONTEYNERDE YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUM"

Konteynerde yaşamaya devam ediyorum. Depremin ilk 9 günü hiç duş almadım. 11 aydır konteynerde yaşıyorum. Depremin çok büyük olduğunu anlatmaya çalıştım. Depremin tek sorumlusu benmişim gibi davranılıyor. Ruhsat verilirken Antakya Belediye Başkanıydım. Büyükşehir ruhsat veremez. 

"DEPREMİN HATAY'DAKİ İVMESİ YÜKSEKTİ"

Çok farklı bir depremle karşı karşıyaydık. Depremin ivmesi vardı. Hatay'ın deprem skalası var. Hatay'da Antakya merkezde 0.45 ivme gözüküyordu. Bu depremde Hatay'da ivme 1.35 olarak ölçüldü. Tüzüğe göre de yapsanız bu binan yıkılması mümkün görünüyor. Burada zemin de çok önemli. Dalga başladığı yerden daha yüksek geldi. Kahramanmaraş'ta bile ivme beklenenin altında çıktı. Bizde ise 3 katı çıktı. Antakya merkezde zemin yumuşak ve sıvılaşmaya açıktı. Bundan dolayı yönetmeliğin değişmesi lazım. Bu karmaşık sistemde yönetmeliğin elden geçirilmesi lazım. Teknik odalar tekrardan denetime girmeli. 

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş TGRT Haber'de  - 4. Resim

"HERKES SORGULANACAKSA BEN DE HAZIRIM"

Ben her zaman söyledim. Büyükşehir belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, yapı denetim firmaları sorgulanacaksa ben de sorgulanabilirim. Hiç sorun yok.

Hatay'ın tekrardan yapılanması için çok çaba sarf ettim. İlk çabam 2013 yılında oldu. 9 yıldır kentsel dönüşüm yapılmadı. Siz tek başınıza hiçbir şey yapamazsınız. Ben depremin geleceğini biliyordum. 2019 yılında bakanlıktan bize 'Kentsel dönüşüm strateji belgenizi hazırlayın' dediler. Depremde yıkılan yerlerle ilgili ivedilikle dönüşüm yapılmasını istedim, dikkate alınmadı. 25 bin bina inceledik ve 13 bininin acil yapılması gerektiğini söyledik. Bize cevap bile gelmedi. İktidar CHP olsaydı cevap gelirdi. Ben bütün dosyaları 'deprem geliyor' diyerek çalışmalarımı yolladım, bakanlık dosyalarımın kapağını bile açmamış.

"İSTANBUL DEPREMİNİN ALTINDAN KALKAMAYIZ"

Bugün Hatay ve 11 ilde olduysa yarın İzmir ve İstanbul'da da olabilir. Sadece Hatay'ı değil tüm ülkemizi düşünüyoruz. Yarın İstanbul'da deprem olursa biz ne yaparız? Biz bunun altından kalkamayız. Bunu ortak akılla çözmemiz lazım.