CHP'de Kocaeli'nde yaşanan kriz, 2024 Yerel Seçimleri başvuru sürecinin son gününde patlak verdi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meclis üyesi listesine istediği isimlerin eklenmemesi üzerine adaylıktan çekilme tehdidinde bulundu. Ancak, isteği üzerine listeyi düzenleme talebine rağmen, CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan'ın görevden alınmasını şart koştu. Ercan'ın görevde kalması durumunda adaylıktan çekileceğini belirten Hürriyet, "Ercan varsa, ben yokum" dedi. Hürriyet'in bu kararının ardından adaylık başvurusunu resmen geri çektiği öğrenildi. Resmi evrakı CHP İzmit İlçe Başkanlığı'na ilettiği belirtildi.

Erdoğan'dan '4 yıl seçim yok' mesajı Erdoğan'dan '4 yıl seçim yok' mesajı

Hürriyet'in adaylıktan çekilmesiyle birlikte, ön seçimde ikinci sıradan çıkan Hakan Tanta'nın aday olma ihtimali ortaya çıktı. CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan'ın, meclis üye listesini teslim etmek için il seçim kuruluğuna gittiği bilgisi de paylaşıldı. Bu gelişmeler, CHP'nin Kocaeli'deki seçim stratejisi üzerinde belirsizlikler yarattı ve parti içindeki çekişmelerin seçim sürecini nasıl etkileyeceği merak konusu haline geldi.

Fatma Kaplan Hürriyet'in adaylıktan çekilmesi ve ardından ortaya çıkan Hakan Tanta'nın adaylık ihtimali, partideki dengeleri değiştirebilecek önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. CHP'nin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği ve Kocaeli'de seçim stratejisini nasıl şekillendireceği, yakın gelecekteki politik gündemin merakla beklenen konuları arasında yer alıyor.