TESK Başkanı Bendevi Palandöken'in son açıklaması dikkat çekti. Palandöken yaptığı açıklamada kamuda tasarruf paketi sonrası esnaf ile vatandaşlar için bir yapılandırma çıkması gerektiğini söyledi.

Enflasyon rakamlarındaki artışın esnafı da çok etkilediğini aktaran Palandöken, esnafın sattığı malın yerine yenisini aynı fiyata alamadığını, tasarruf paketi ile harcamaların da azalacağını ve esnafın ödemelerini zamanında yapamayacağını söyleyerek yapılandırma paketinin gelmesi gerektiğini belirtti.

'100 TL'LİK VERGİNİN 15-20 TL ÖDENMİYOR'

3 aylık bütçe açığının 500 milyar liranın üzerine çıkması nedeniyle kamuda tasarruf paketinin açıklandığını, diğer yandan vergi gelirlerini artıracak çalışmalar yapıldığını söyleyen TESK Başkanı, vergi artışı yapılsa bile vergi gelirleri artmayabiliyor diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Tahakkuk eden her 100 TL’lik verginin 15-20 TL’si ödenemiyor. Böyle olunca hem devletin tahsilatı azalıyor hem de esnafın borcu artıyor. En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edildi. Şu ana kadar kesinleştiği halde ödenmeyen borçlar tahsil edilirse yeni bir vergi artışına gerek kalmaz. Hem bütçe açığı azalır hem de esnaf borcundan kurtulur."

SATILANIN YERİNE YENİSİ ALINAMIYOR

Esnafın bugün sattığı ürünü aynı fiyata alamadığını, yerine koyamadığını söyleyen Palandöken bu konu hakkında da şu cümlelere yer verdi:

"Vatandaş fiyat artışının nedeni esnafmış gibi esnafa tepki gösteriyor. Maliyeti artan esnaf, artan maliyetini fiyatlara yansıtsa müşterisi azalıyor. Yansıtmasa zarar ediyor. Böyle bir ortamda yeni bir vergi artışı, vergi gelirini değil esnafın borcunu artırır. Bunun yerine uzun vadeli ve faizsiz yeni bir yapılandırma yapılırsa sonuçları çok olumlu olacaktır. Öte yandan bu yapılandırmaların ana unsuru vatandaşların tüm borçlardan kurtulup piyasaya, çarşıya ve pazara hareketlilik gelmesi. İnsanların kredi kartı borcunun anaparasını ödemesi ve diğerlerini taksitlendirmesi ve yapılandırmanın bütün borçların kapanması yeniden piyasaların canlanmasına katkı sağlayacak."

Palandöken'in açıklamasında aşağıdaki borçlara yapılandırma gelmesi gerektiğini ifade etti:

Akustik Rapor Sürecinde Uzman Akustik Tecrübesi Akustik Rapor Sürecinde Uzman Akustik Tecrübesi

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK

tüm vergi cezaları,
trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları,
adli para cezaları,
idari para cezaları,
öğrenim kredisi borçları
destekleme primi borçlar
GSS borçları.

YAPILANDIRMA NE ZAMAN GELECEK?

Yapılandırma henüz hükümet gündeminde değil. Gündeme alınması durumunda meclisin Temmuz'da tatile gireceği düşünüldüğünde bu tarihten önce olması bekleniyor.