Avrupa’nın sağlık izleme kuruluşu, İstanbul ve İzmir’deki özel kliniklerle bağlantılı onlarca botoks zehirlenmesi vakasının ardından Avrupa Birliği  vatandaşlarını, botoks için Türkiye’ye seyahat etmemeleri hususunda uyardı.

Son üç hafta içinde, “hafif ile şiddetli” arasında değişen semptomları olan “botulizm nörotoksini enjeksiyonu” bağlantılı 67 zehirlenme vakası rapor edildi.
Birkaç vaka hastaneye yatışla sonuçlanırken vakaların 12’si Almanya’da, 1’i Avusturya’da, 1’i İsviçre’de ve geri kalanı da adı açıklanmayan iki klinikteki Türk hastalar arasında kaydedildi.

BoNT TEDAVİLERİNDEN KAÇININ

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinden yapılan açıklamada, “Tüm hastalar kilo vermelerine yardımcı olmayı amaçlayan tıbbi müdahale gördü. ECDC, AB vatandaşlarını Türkiye’de obezite için intragastrik BoNT tedavilerinden kaçınmalarını şiddetle teşvik ediyor çünkü şu anda bu, ciddi derecede botoks zehirlenmesiyle ilişkili bir durum.”

Sağlık yetkilileri tarafından yapılan incelemede çok sayıda hastanın yoğun bakıma kaldırıldığı belirlendi. ECDC, zehirlenmelerin enjeksiyonların uygulanma şeklinden mi yoksa kilo verme tedavisi için lisanssız ürünlerin kullanımından mı kaynaklandığının henüz belli olmadığını bildirerek her iki hastanenin ilgili bölümlerinin faaliyetlerinin askıya alındığını ve ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

TÜRKİYE'DE TEDAVİNİN MAALİYETİ İNGİLTERE'NİN 5'TE 1'İ

Tedaviyi tanıtan bir internet sitesinde “Türk klinikleri mide botoksunu çok daha ucuza sunuyor. Türkiye’ye her yıl İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerden binlerce ziyaretçi geliyor.” denildi. Estetik cerrahi ve “mide botoksu” uygulaması için popüler bir nokta olan Türkiye’de tedavinin ortalama maliyeti İngiltere’nin beşte biri kadar.

Resmi istatistiklere göre tıbbi tedavi için geçen yıl Türkiye’yi 1,2 milyonu aşkın insan ziyaret etti. Jinekolojik işlemler, göz sorunları, KBB rahatsızlıkları, ortopedi ve diş cerrahisi yabancıların tıbbi tedavi amacıyla Türkiye’ye gelmelerinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Estetik cerrahi için önemli bir merkez olan Türkiye, dünyada en fazla plastik cerrahi işlem yapılan ülkeler arasında yedinci sırada.

Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Servet Terziler’e göre 2022 yılında bir milyon kadar insan saç ekimi operasyonu için Türkiye’ye geldi. Türkiye Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği de yılda 100 bin kişinin Türkiye’ye diş tedavisi için geldiğini bildirdi. Yabancıların tıbbi işlemler için harcadığı miktar 2022 yılında 1,9 milyar dolara ulaştı ve Türkiye, bu yıl 1,5 milyon sağlık turistini ağırlamayı ve ortalama 10 milyar dolarlık bir gelir hedefliyor.