Araç sahipleri için pek çok gelişme ardı ardına yaşanıyor. Araç sahiplerinin bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekirken ülkemiz genelinde yüz binlerce araç sahibini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yeniden gündeme geldi. Araç sahiplerinin belirli periyotlar halinde otomobillerini muayeneye götürmeleri gerekirken bu sürelerin aşılması halinde araç sahibine hem idari para cezası veriliyor hem de gecikme faizi işliyor.

Araç sahiplerinin belirli dönemler içinde yaptırmaları gereken araç muayenelerine ilişkin önemli bir gelişme daha gündeme gelirken muayenelerde araç lastiklerine ilişkin önemli bir karar paylaşıldı. Araç muayenelerinde lastik kontrolüne ilişkin verilen kararlar kapsamında detaylar da merak konusu oldu.

ARAÇ MUAYENE SİSTEMİ SİL BAŞTAN DEĞİŞTİ

Araç muayenesinde yaz ve kış lastiği kontrolü yapılmayacağı öğrenildi. TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklama ile araç muayenelerindeki önemli detaylar açıklanırken periyodik muayene için lastik diş derinliğinin en az 1,6 mm olması gerektiği belirtilirken Yola Elverişlilik Muayenesi'nde alt sınırın da 2 mm olduğu açıklandı.

TÜVTÜRK tarafından bilgilendirme açıklamasında lastiklerde tehlike sınırı kabul edilen 3 mm diş derinliğinin altına inildiğinde su deşarjı kapasitesinin yüzde 70 düştüğü ve fren mesafesinin de yüzde 30 arttığı ifade edildi.

arac-muayene-sisteminde-buyuk-degisiklik-ezber-bozuluyor-artik-kontrol-ettirmeniz-gerekmeyec.jpg

Aksi durumlarda da araç muayenesinin kusurlu sayılacağı belirtildi. Dolayısıyla artık kış ve yaz lastiği kullanımına değil lastiklerin diş derinliğine bakılacağı bildirildi.

Aracının motorunda gördü, itfaiye alarma geçti: Yarım saat boyunca aradılar ama bulamadılar Aracının motorunda gördü, itfaiye alarma geçti: Yarım saat boyunca aradılar ama bulamadılar