Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, Brent petrol fiyatlarını 117 dolar ile son yılların en yüksek seviyesine çıkarmıştı. Ancak temmuz ayı itibariyle 100 doların altını gören Brent petrol, akaryakıt fiyatlarına yansımış ve art arda indirimler gelmişti. İndirim sevinci yaşatan düşüşlerin ardından hafta içi, son dört ayın en düşük seviyesini yakalayan Brent petrolün varil fiyatı, 99,96 dolarla açılış yaptığı haftayı yüzde 0,18 artışla 103,78 dolardan kapattı.

DÜŞÜŞ YERİNİ YÜKSELİŞE BIRAKTI

Brent petroldeki söz konuşu artışın arz daralmasından dolayı yaşandığı kaydedilirken uzmanlar petrol sahalarındaki yatırım eksikliğinden dolayı üye ülkelerin üretim kotalarını karşılamakta zorlandığı göz önüne alındığında grubun arzı artırmasının zor olacağını belirtti. ABD'nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış, Brent petrolün artmasında etkili oldu. Bunun dışında, ABD merkez Bankası Fed'in politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmesi ve büyüme rakamları da fiyatları destekleyen bir unsur oldu.

ÇİN VE TAYVAN ARASINDA KRİZ YENİDEN TAVAN YAPTI

Dünya Rusya ile Ukrayna savaşı arasındaki savaşın sıkıntılarını yaşarken Çin'in, Tayvan yönetiminin hava sahası olarak kabul ettiği bölgeye 39 savaş uçağıyla giriş yaptığı ileri sürüldü. Direnç aralığında bulunan Brent petrolün ise Çin ve Tayvan arasında yeniden tavan yapan krizden nasibini alacağı belirtiliyor.

GÖZLER OPEC TOPLANTISINDA

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu 3 Ağustos'ta toplanacak. Eylül ayı ile ilgili üretim politikasının görüşüleceği toplantıda, OPEC+'nın üretimini sabit tutaması ya da çok az artırması bekleniyor.

BRENT PETROL DİRENÇ ARALIĞINDA

Brent petrolde teknik olarak 103,16 ile 103,37 dolar aralığının direnç, 102,60 ile 102,25 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

AKARYAKITA ZAM BEKLENTİSİ

Gelişmeler üzerine Brent petrol fiyatının yükselmesine neden olurken bu durum geçtiğimiz haftalarda peş peşe indirimlerin geldiği akaryakıta zam sinyali olarak yorumlandı. Art arda indirimler sonrası Brent petrolde yaşanan bu gelişmeler ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar uluslararası piyasada petrol fiyatlarındaki son durumu merak ederek "Brent petrol kaç dolar?", "Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu?" "Akaryakıta zam var mı?", "Akaryakıta fiyatları ne kadar?", "Güncel benzin fiyatları ne kadar?", "Benzine zam mı geldi?", "Morotin kaç TL?", "LPG'ye zam mı geldi?" gibi aramalar yapmaya başladı.

LPG'YE 30 KURUŞLUK ZAM GELMİŞTİ

Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere pompaya yansıyacak şekilde otogaza (LPG) 30 kuruş zam yapıldı. Benzin ve motorin (mazot) fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

İşte Brent petrolde son durum ve 31 Temmuz 2022 güncel akaryakıt fiyatları…

İSTANBUL AKARYAKIT FİYATLARI (31 TEMMUZ)

İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı: 22,23 TLİstanbul motorin (mazot) litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 24,48 TLİstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası'nda 11,09 TLİstanbul Avrupa Yakası'nda bir litre benzin fiyatı: 22,22 TLİstanbul motorin litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 24,50TLİstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 11,33 TL

ANKARA AKARYAKIT FİYATLARI (31 TEMMUZ)

Ankara'da benzin litre fiyatı 22,34 TLAnkara'da motorin litre fiyatı 24,57 TLAnkara'da LPG litre fiyatı 11.35 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI (31 TEMMUZ)

İzmir'de benzin litre fiyatı 22,36 TLİzmir'de motorin litre fiyatı 24,62 TLİzmir'de LPG litre fiyatı 11,03 TL