Mutfak malzemeleriyle ilgili doğru bilinen yanlışlar var. Özellikle son günlerde kullanımı en çok yaygınlaşan Airfryer yani hava fritözleri ile ilgili herkes aynı hatayı yapıyormuş!

Hava fritözleri yani airfryer son 20 yıldır var ancak son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaştı. Yiyecekleri yağsız pişirmesi nedeniyle çok tercih edilen airfryer mutfaklarda giderek artıyor.

Bu cihazın popülaritesi giderek artıyor ancak kullanımıyla ilgili uyarılar da gün geçtikçe artıyor.

Son yapılan anket, hava fritözlerinin nasıl ve nerede kullanılması gerektiğiyle ilgili oldu. Yanlış kullanıldığında ciddi hasara riski ve yangın çıkarabileceği belirtildi.

İnsanların %56'sının hava fritözlerini doğrudan mutfak dolaplarının altında kullandığını ortaya çıkardı. Kettle kullananlar için de durum benzer; %67'si bunu yaptığını itiraf ediyor.

Evde güvenli bir şekilde yemek pişirmek için kullanılan airfryer, havalandırmaya ihtiyaç duyar.

Kullanım sırasında ürettikleri ısı nedeniyle mutfak için ciddi risk oluşturabilir.

Özellikle hava fritözleri cihazın aşırı ısınmasının önlenmesi amacıyla sirkülasyona ihtiyaç duyar.

Genç oyuncu sevgilisiyle tekne tatilinde Genç oyuncu sevgilisiyle tekne tatilinde

Alçak dolapların altına airfryer yerleştirilmez. Bu hava fritözüne zarar verir hem de kabinde ciddi risk oluşturabilir. Renk bozulması, deformasyon ve olası bir yangın tehlikesi barındırır:

Hava fritözünün nasıl konumlanması gerektiği konusunda da uzmanlardan uyarı var.

Airfryer, duvarlardan ya da köşelerden uzak tutulmalı, açık bir tezgah üzerine yerleştirilmeli ve dayanıklı bir mat üzerine yerleştirilmelidir.