Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem 10 ilimizde yıkıma sebep oldu. Türkiye'yi derinden sarsan deprem sonrasında Türkiye fay hattı haritası ve fay hattı üzerindeki iller gündeme geldi. FAD Türkiye deprem risk haritasını paylaştı. Bu risk haritası ile birlikte Türkiye fay hatları ve Doğu Anadolu fay hattının hangi illerin üzerinden geçtiği merak ediliyor. Peki, Türkiye'deki fay hatları hangi illerden geçiyor?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrasıda herkes Türkiye'nin deprem risk haritasını merak etmeye başladı. AFAD, Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile Türkiye'deki aktif fay hatları ve tehlike derecelerini paylaştı.

Süper Loto sonuçları açıklandı! Süper Loto sonuç ekranı millipiyangoonline'da Süper Loto sonuçları açıklandı! Süper Loto sonuç ekranı millipiyangoonline'da

Ülkemizde Doğu Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattı olmak üzere tam 3 tane fay hattı bulunuyor.

Deprem risk haritasında yer alan kırmızı renkli bölgeler en riski birinci derece bölgeler olarak kabul ediliyor.

Pembe renkteki şehirler ikinci derece risk bölgesi, turuncu renkteki şehirler üçüncü derece risk bölgesi ve sarı renkteki şehirler dördüncü derece risk bölgesi olarak geçiyor.

TÜRKİYE'DE BİRİNCİ DERECE RİSK BÖLGELERİ

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt...

İKİNCİ DERECE RİSKLİ OLAN BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ OLAN BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Bartın, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

İŞTE DEPREM RİSKİ EN AZ BÖLGELER

Türkiye deprem risk haritasında deprem tehlikesinin en az olduğu iller; Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.