Evinizden uzakta yahut seyahatte iseniz ve namaz kılmak istiyorsanız karşılaşabileceğiniz en zor iş kıbleyi bulmak olacaktır. Böyle durumlarda konumunuza bağlı olarak kıblenin hangi tarafta olduğunu araştırmakla mükellef olduğunuzu unutmamalısınız. Peki böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığımızda kıbleyi nasıl buluruz? Kıble bulmanın yolları nelerdir?

Kıble yönüne doğru namaz kılmak namazın sıhhati açasından hayati önem taşımaktadır. Zira kıblenin olmazsa olmaz şartlarından birisi de İstikbal-i Kıble’dir. İstikbal-i Kıble, namazı Mekke şehrindeki Kâbe cihetine yani kıble yönüne dönerek kılmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle kıblenin yönünü bilmek veya doğru şekilde tespit etmek büyük önem taşır. Kıbleyi belirlemenin en iyi yolu nedir? Kıble bulmak için en iyi yöntemler nelerdir?

Kıbleyi Nasıl Bulunur? Kıble Hangi Yönde?

Namaz dışındaki farzlardan birisi olan istikbal-i kıble hususunun ne kadar önemli olduğunu vurguladıktan sonra, bu mühim meseleye dair sorulan soru veya sorulara cevap verebilecek kıblenin istikametini belirlemenin yollarını tartışalım. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerin yanı sıra Kıble Bul gibi web tabanlı teknoloji sayesinde kıblenizin yönünü kolayca belirlemenin yollarını sizlere sunmaya çalışacağız.

Pusula Kullanarak Kıble Bulma

Pusula, yön belirlemede öteden beri birincil yöntem olarak kullanılır. Temel yönlerin bulunmasının yanı sıra, kıble yönünü belirlemek için de pusula halen kullanılmaktadır. Pusulanın ibresi (kırmızı ibre) daima kuzeyi gösterdiğinden, ülkemiz açısından bulunduğunuz yerden kıble yönünü kolayca tahmin edebilirsiniz. Ülkemiz açısından kıble orta ve doğu bölgelerimiz için güney; batı bölgelerimiz için ise güneydoğu yönüne isabet etmektedir. Buradan hareketle kıble yönünüzü kolayca bulabilirsiniz. Ancak, kıblenin tam yönünü belirlemek istiyorsanız, pusula ile ölçüm yaptığınız yerleşim yerinin pusula için kıble derecesini bilmeniz gerekir.
Pusula iğnesi, pusula bileziğindeki Kuzey (N) ile hizalanana kadar döndürülmelidir. Pusulanın ibresi ve N çakıştığında durun. Ardından saat yönünde N (kuzeyden) itibaren bulunduğunuz şehrin pusula derecesini bulun. Bulduğunuz kıble derecesinin gösterdiği yön, sizin kıblenizin yönüdür. Pusulayı kullanarak kıble yönünü belirlerken pusulanın manyetik alanını etkileyebilecek tüm metal nesnelerden uzak olduğunuza dikkat edin. Ek olarak, manyetik kuzey ile gerçek kuzey arasındaki manyetik sapma açınızın farkında olun. Qibla Direction servisinden pusula için kıble derecesini alabileceğinizi ayrıca not edelim.

Kıble Saati

Kıble saati, kıbleyi bulmak için en iyi ve etkili yöntemlerden biridir. Çünkü kıblenin sağlıklı yönünü belirlemeye yarayan aletler her yerde bulunmayabilir. Kıble saati vaktinde yüzünü güneşe dönen kimse aynı zamanda kıble yönüne yönelmiş olacak ve böylece pratik şekilde kıble yönünü bulmuş olacaktır. Bulunduğunuz şehrin kıble saati vaktini duvar takvimlerindeki Kıble Saati sütunundan öğrenebilirsiniz.

Güneşten Yararlanarak Kıble Bulma

Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Yani, öğleye kadar sağ elimizi güneşe doğru uzatırsak, sol el batı, önümüz kuzey, arkamız güney olacaktır. Ayrıca güneşe ve kadranlı saatine bakarak da kıblenizin yönünü belirlemeniz mümkündür. Hava güneşli olduğunda kadranlı saatin (kısa olan ibresi) akrebi güneşe doğru yönlendirilir. Saatin akrebi ile 12 rakamı arasındaki açı ortayı güneyi gösterir.

Diğer Metodlar ile Kıble Bulma

Cami ve minarelere açılan kapılar kıble yönünü gösterir. Ülkemizde minare kapıları güney istikametindedir. Müslüman mezarlıklarındaki mezar taşları batıyı göstermektedir. Ağaçların yosunlu kısmı kuzeye bakar. Karıncalar yuvalama sırasında kazdıkları toprağı yuvanın kuzey yönünde biriktirirler.

Online Haritalar ile Kıble Tespiti

Google Haritalar altyapısından yararlanarak kıble yönü hattınızı belirleyebilir; aynı zamanda pusula için konumunuza ait kıble derecesini öğrenebilirsiniz. Bunun için Arapça olarak yayın yapan ve Google Online Haritalar altyapısını kullanan al-qibla.net gibi kıble bulucu servislerden yararlanabilirsiniz. Böylece sokağınızın, iş yerinizin, evinizin çatısına kadar inerek kıble yönü hattınızı ve pusula için kıble açınızı temin edebilirsiniz.

3 aylar ne zaman? Ramazan ayı hangi aya denk geliyor? 3 aylar ne zaman? Ramazan ayı hangi aya denk geliyor?