Türkiye’nin önemli tarım kentlerinden olan Aydın’ın Didim ilçesinde sahaya inen ilçe tarım ekipleri, zeytin bahçelerinde kontrollerini gerçekleştirirken, üreticileri de zeytin sineği konusunda bilgilendirdi.

Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri bitki sağlığı ile ilgili konularda arazide periyodik kontrollerine devam ediyor. Bu çerçevede sahaya inen ekipler, monitör tuzakların haftalık sayımlarını yaparken, bir yandan da bahçe kontrolleri gerçekleştirdi. Zeytin sineğine karşı bahçelerde de zararlı popülasyonlar incelenirken, ilaçlamanın hasat bitimine 20 gün kalıncaya kadar devam edilmesi gerektiğini vurgulayan ekipler, özellikle günün serin saatlerinde ilaçlama yapılmasını tavsiye etti.

Aydınlı esnaflara hırsız dadandı Aydınlı esnaflara hırsız dadandı

Konu ile ilgili Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlçemiz zeytin alanlarında zararlı kontrollerine devam edildi. Üreticilerimiz zeytin sineği ile mücadele konusunda bilgilendirildi. Zeytin sineğine ruhsatlı bir ilaçla, kalibrasyonu yapılmış ekipmanla, günün serin ve rüzgarsız saatlerinde yapılacak toplu mücadelenin önemi aktarıldı” ifadeleri yer aldı.