Seçim sonrası İBB’de ilk meclis toplantısı gerçekleşti Seçim sonrası İBB’de ilk meclis toplantısı gerçekleşti
Türkiye genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması ağaçları ve bitkileri de etkiledi. İstanbul’da yaşanan sıcaklığın etkisiyle erik ağaçları başta olmak üzere birçok ağaç çiçeklerini açtı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Doğanay Tolunay, erken çiçeklenen ağaçların tarıma da etkisiyle birlikte fiyatlara etki edeceği tahmin ediyor.

Prof. Dr. Tolunay, “Bitkiler açısından ne zaman kış uykusuna yatacaklar, ne zaman tomurcuklar patlayacak, çiçek açacak hep sıcaklıklarla ilgilidir. Sıcaklıklar 1 ay civarında ortalama sıcaklıkların çalılar için 5-7, ağaçlar için 8-10 derece civarına çıkması durumunda bahar geldiğini zannederek çiçeklerini çıkardı. Sıcaklıklar ortalamanın üzerinde gidiyor ki, bunda iklim değişikliğinin sebepleri de var. Ağaçlar, 15- 20 Mart gibi çiçeklenirdi. İlk önce de erik ağaçları çiçek açar daha sonra diğer bitkiler olurdu. Artık bitkilerin, ağaçların çiçek açma döneminin şubatın sonlarına doğru kaydığını görüyoruz” ifadelerini kullanarak bahar mevsiminin gelmesi, çiçeklerin açması gibi mevsimsel geçişlerin sıcaklıklarla yakından alakalı olduğunu belirtti.

Havaların ısınması bitkilerinin zarar görmesine sebep olurken  verim ile beraber meyve üretiminin azalmasına sebep olacağını söyleyen Tolunay,  “2020’li yıllar daha sıcak geçtiği için önceden 10, 15, 20 yılda yaşanan bu olaylar daha sık olmaya başladı. Daha kış ayı bitmedi, 1 - 1.5 aylık bir zamanımız var. Sıcaklıklar bu kadar artmışken, İstanbul son 3-4 günden beri 20 derecelerin üstüne çıktı. Sıcaklıklar ani olarak düşerse bitkiler bundan zarar görebilir. Bu mevsimde oluşabilecek herhangi bir şiddetli yağış, rüzgâr, fırtına gibi olaylar da bitkilerin çiçeklerinin zarar görmesine neden olabilir. Özellikle tarım bitkilerinin zarar görmesi de verimi düşürür. Meyve üretiminin azalmasına sebep olur.” Diye konuştu.