Van Gölü'nde 3 ay sürecek av yasağı başladı Van Gölü'nde 3 ay sürecek av yasağı başladı
Fed’in yakından takip ettiği ve ölçüt olarak kullandığı enflasyon göstergesi olan Çekirdek Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’nin (PCE) oranları bu hafta açıklanacak. Veriler hakkındaki beklentiler ise son bir yılın en yüksek artışının olacağı, bir önceki aya göre ise yüzde 0.4 artması yönünde.   

FED’in önümüzdeki aylarda başlaması beklenen faiz indirimlerinde büyük bir etkiye sahip olan PCE verileri perşembe günü açıklanacak. Açıklanacak olan PCE oranlarının gelecek aylarda gerçekleşecek olası bir faiz indirimi için piyasa beklentilerini de düşürmesi beklentiler arasında yer alıyor. Bununla beraber FED tarafından enflasyon için önemli bir veri olarak görülen PCE verilerinin yüksek seyretmesi FED’in faiz indirimlerine daha geç başlaması tahminlerini de arttırıyor.  

Buna bağlı olarak ise FED’in faiz indirimlerinin gecikmesi başta altın olmak üzere dolar ve hisse senetleri üzerinde de etkili oluyor. Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson’un son açıklamalarına göre enflasyon beklendiği gibi seyrederse sene sonuna doğru faiz indirimlerine başlanabilir. Bunun yanı sıra Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’in faiz indirimleri hakkındaki yorumu ise FED’'in faiz indirimlerine çok erken başlaması risk oluşturabileceği yönünde oluyor.