Bu tohum saç köklerini yeniden inşa ediyor! Bu tohum saç köklerini yeniden inşa ediyor!

1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde patates tüketimi zirve yaptı. Amerikalılar, yılda kişi başına 64 pound (yaklaşık 29 kilogram) patates tüketiyordu. Bu, 1970'ten beri tutulan modern kayıtlara göre en yüksek miktardı. Rekor seviyedeki hasat, ülkeyi patatesle doldurdu ve hükümet, çiftçilere patatesleri dağıtmaları için ödeme yaptı. Beyaz Saray’da, Clinton ailesi resmi akşam yemeklerinde prenseslere ve başkanlara kızartılmış, marine edilmiş, haşlanmış ve sarımsaklı patatesler sunuyordu.

Chris Voigt, patates endüstrisinde uzun bir kariyere sahip ve bu çılgın dönemde sektöre adım attı. Voigt, Washington Eyaleti Patates Komisyonu'nun yönetici direktörü olduğunda, Amerikan patatesi dramatik bir değişim geçiriyordu. Ortalama bir Amerikalı, artık patatesin altın çağındaki tüketimden yüzde 30 daha az patates tüketiyor ve yıllık kişi başına 45 pound’a (yaklaşık 20 kilogram) düşmüştü. Haşlanmış, kızartılmış, püre haline getirilmiş ve buharda pişirilmiş taze patates tüketimi daha da hızlı düşüyordu. 2019'da, dondurulmuş patates tüketimi ilk kez taze patates tüketimini geçti ve bu fark pandemiden sonra daha da arttı. Çoğu dondurulmuş patates, patates kızartması olarak tüketiliyor.

Bu durum, patates tarlalarını Amerika'nın gıda geleceği için bir savaş alanı haline getirdi. Aralık 2023’te, Amerikan beslenme yönergelerinin patatesi sebze sınıflandırmasından çıkarabileceği yönünde raporlar ortaya çıktı ve bu durum büyük tepki topladı. ABD Tarım Bakanı Thomas Vilsack, ajansının böyle bir planı olmadığını belirten bir mektup yazmak zorunda kaldı.

Bu sınıflandırma değişikliği başarısız olsa da, patatesin itibarı ciddi şekilde sarsıldı. Bir zamanlar insan medeniyetinin yakıtı olan bu besleyici sebze, artık ABD'de sağlıksız, endüstriyel bir gıda sistemiyle özdeşleşmiş durumda. Amerika'nın en sevilen sebzesi, önemli bir dönüm noktasında bulunuyor. Taze patateslerin kızartma, haşlanmış ve waffle gibi işlenmiş versiyonlarına karşı kaybettiğini kabul mü etmeliyiz, yoksa patatesin yeniden dirilişi mümkün mü?

Beyaz patates, haksız yere göz ardı edilen bir besindir. Makarna, beyaz ekmek veya pirinç gibi diğer karbonhidrat yüklü gıdalarla karşılaştırıldığında, patatesler C vitamini, potasyum ve lif açısından zengindir. Ayrıca şaşırtıcı derecede yüksek protein içerirler. Günlük kalori ihtiyacınızı sadece patates yiyerek karşılarsanız, aynı zamanda günlük 56 gram olan protein ihtiyacınızı da aşmış olursunuz.

Chris Voigt, 2010 yılında 60 gün boyunca sadece patates yiyerek bunu kanıtladı. Biraz yağ ve bir keresinde biraz turşu suyu dışında, iki ay boyunca sadece patatesle beslendi. Bu diyetin sonunda Voigt, 21 pound (yaklaşık 9.5 kilogram) kilo verdi, kolesterolü yüzde 41 düştü ve horlamayı bıraktı. Voigt, "Patatesin son derece besleyici olduğunu kişisel olarak kanıtladığımı düşünüyorum. İster haşlayın, ister kızartın, fırında pişirin veya buharda pişirin, fark etmiyor," diyor.