Evren Barış Yavuz ile ilgili yeni gelişme! Adliyeye sevk edildi Evren Barış Yavuz ile ilgili yeni gelişme! Adliyeye sevk edildi
Kısa çalışma ödeneğinin şartları bu yılın başında yapılan değişiklikler ile birlikte güncellendi. Bir vatandaşın kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için çalışma anının başladığı tarihden itibaren son 120 gün hizmet akdine tabi olması gerekmektedir. Bununla beraber son üç yıl içerisinde en az 600 gün süreyle prim ödeme şartlarının gerçekleşmelidir. Yapılan yeni düzenleme ile beraber sigortalı bir vatandaşın kısa çalışma ödeneğini almaya hakkının olabilmesi için çalışmaya başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmalıdır. Bununla beraber son üç yıl içerisinde en az 450 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve aynı zamanda işsizlik sigortası primi de yatırmış olması gerekmektedir.

İlk sigortalı olunan tarih 9 Eylül 1999 öncesi olduğu zaman EYT’den yararlanılabiliyor. Erkek çalışanlar için 25 çalışma yılını ve ilk sigortalı olduğu tarihe göre 5000 ila 5975 prim günü doldurması taktirde yaşa bakılmadan faydalanabiliyor. Prim gün sayısı eksikse askerlikte geçirilen süreyi borçlanarak, prim gün sayısını tamamlayarak, EYT’den yararlanılabiliyor.

2024 başından itibaren kıdem tazminatının tavanı 35 bin lira oldu. İşveren, ikramiye, prim, yol ve yakacak yardımı gibi paralarla (brüt ücret) üzerinden kıdem tazminatını hesaplıyor. Çalışılan her yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplamalar yapılıyor. Bu hesaplama sonucu çıkan tutar 35 bin liranın üzerindeyse kıdem tazminatı tavanı geçilmiş oluyor. Yapılan hesaplamaya göre işveren, 35 bin lira üzerinden tazminata göre ücreti ödemeli.

SSK’lı erkek çalışanlar ise 25 yıl çalışmış olup ve ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ila 5975 prim günü (uzun vadeli-yaşlılık, ölüm sigorta primi) doldurdukları zaman EYT’Den yararlanabilmekteler. Başvuruda bulunmaları durumunda yaşa bakılmadan erken emeklilikten faydalanabilmekteler.