Moğolistan'da bir milletvekili adayı dövülerek öldürüldü Moğolistan'da bir milletvekili adayı dövülerek öldürüldü

Milli oyuncu Hakan Çalhanoğlu'nun forma giydiği İtalyan devi Inter borçları nedeniyle el değiştirdi. 2016'da kulübün yüzde 68,7 hissesini satın alan Çinli holding Suning, üç yıl önce Covid-19 salgını sırasında kulübe maddi kaynak yaratmak için yüzde 12 faizle aldığı 275 milyon euro'luk krediyi ödeyemedi. Inter'in görevden ayrılan başkanı Steven Zhang, söz konusu krediyi ödemek için farklı kaynaklar arasa da başarılı olamadı. Bunun üzerine ABD'li fon şirketi Oaktree, 21 Mayıs 2024'te yani dün vadesi dolan 395 milyon euro alacağına karşılık bugün itibariyle, Inter'in yönetimini üstlendiğini duyurdu. Fiilen Inter'in sahibi olan (Yüzde 99.6 hisse) Oaktree, 15-20 günlük yasal sürecin ve işlemlerin ardından 'resmi' olarak da kulübün sahibi olacak.

3 yıl önce kulübü ayakta tuttu

Bugün kulübün el değiştirmesine neden olan kredi, 3 yıl önce 2020-20211 sezonunu rekor maliye kayıpla kapatması beklenen kulübü iflastan kurtardı hatta o dönemde oyuncu ve personel maaşları bu sayede ödendi. Takip eden sezonlarda İtalyan devi; 2 İtalya kupası, 3 İtalya Süper Kupası ve 20. yıldızın takılmasına neden olan bir şampiyonluk kazandı. Takım Şampiyonlar Ligi'nde 2010'dan sonra ilk kez geçen yıl finale yükselme başarısı gösterdi.

Taraftarlar endişeli

Taraftarlar Oaktree'nin, Şampiyonlar Ligi'nde boy gösterecek kulübe yatırım yapmama ya da küçülme kararından endişeli. ABD'li fon şirketi ise yaptığı ilk açıklamada "Kulübün mirasına, oyuncuların tutkusuna saygılı olunacağını hatta kulübün saha içinde ve dışında başarılı olmasını tüm olanakların kullanılacağını belirtti. Oaktree ayrıca, Inter Milan'ın yönetim ekibiyle birlikte sorunsuz bir geçiş süreci yaşanmasını sağlamak üzere önümüzdeki haftalarda kilit paydaşlarla iletişim halinde olacaklarını belirtti.