Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Güldür Güldür Show’daki bir skeçte yer alan ‘gazilerle ilgili ifadeler’ nedeniyle, program hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

PTT’den UETS hesabınıza düzenli olarak giriş yaparak tebligatları kontrol edin uyarısı PTT’den UETS hesabınıza düzenli olarak giriş yaparak tebligatları kontrol edin uyarısı

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Gazilere dil uzatan bu insanları kınıyorum. Vatan ve bayrak için canını, bedenini feda eden Gazilerimize yapılan saygısızlık kabul edilemez. Ulvi Gazilik mertebesini parayla kıyaslayacak kadar şuursuz, hadsiz sözlerin yer aldığı yayın ile alakalı inceleme başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

SHOW TV: YAYINLAMAYA UYGUN GÖRÜLMEDİ

Show TV, söz konusu skecin yayımlanmaya uygun görülmediğini belirterek “Sosyal medyada eleştiri konusu yapılan Güldür Güldür skecinde yer alan ifadeler, kanal yönetimimizin yayın ön izlemesi neticesinde, program yapımcısı ile de mutabık kalınarak yayınlanmaya uygun görülmediğinden Show TV ekranlarında yayınlanmamıştır. Durumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

GÜLDÜR GÜLDÜR: YOZLAŞMIŞ BİR KARAKTERİN ELEŞTİRİSİ

Güldür Güldür Show ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Youtube’da yayınlanan ve sosyal medyada bahsi geçen skecimiz toplumsal ve kültürel değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisidir. Niyetimiz ortak değerlerin korunmasına vurgu yapmakken, skeç içerisinden alınmış bir kesit anlam ve bağlamından kopartılmış, vermek istediğimiz mesajın tam aksi bir anlam ortaya çıkmıştır. Bu durumu üzülerek karşılıyor ve bahsi geçen skeci yayından kaldırıyoruz. Kahraman gazilerimizden özür diliyoruz.”

NİHAT GENÇ’TEN RTÜK’E TEPKİ

Yazar Nihat Genç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Güldür Güldür Show’a inceleme başlatan RTÜK’e tepki gösterdi.

Genç, şu ifadeleri kullandı:

“RTÜK Show TV’nin Güldür Güldür programına inceltme başlatmış!

Eskiden çok saçma bir olay hakkında ‘Aziz Nesinlik’ oldu denirdi aynen Haber doğruysa RTÜK güldür güldür’lük olmuş!

Konu, ‘gazi’ye hakaret (miş), ki, alakası yok, ki, tam tersi, skeçte ukala bir fenomenin gazimizi aşağılaması konu ediliyor ve skeç yaşlı Gazi dedeye saygı gösteren bir tema işliyor!

Üstüne tekrar basarak söyleyelim, skeç, ukala fenomeni aşağılıyor ve Gazimize hakaretini teşhir edip kınıyor, yani, skeç, tam aksine sosyal ve milli değerlere karşı ukalalık yapanları tiksinilecek denli gülünç, yoz, çürümüş, boş, vs. bir karakter olarak yerin dibine sokuyor!

Peki RTÜK Gazi’ye saygı gösteren bu skeci gazilerimize hakaret gibi nasıl okuyabiliyor, RTÜK’ün görme duyma işitme bozukluğu mu var?

Ve haberin altında kitle anlayıp anlamadan hurra harekete geçmiş: ‘kapatın, kapatın’ diye gaza gelmiş hücuma geçmişler!

Tüm dünyada en köklü mizah geleneği olan ülkemizi hiç mizah yapılmayan Afganistan ve Kuzey Kore’ye döndürüp rahat etmek istiyorlar!

RTÜK aynı kuşakta yayınlanan dizilerin ‘diline’ bir de Güldür Güldür’e baksın!

Güldür Güldür bu ülkede genel halk sağlığına en çok saygı gösteren efsanevi skeçleri ve kahramanları olmuş ve ayrımsız ideolojisiz genel izleyiciyi sanatıyla yakalamış takdir ve övgüyle anılan halkın bağrına bastığı bir programdır!

Nasreddin Hoca, Karagöz ve Ortaoyunu’ndan miras ‘basitliği-yalınlığı’ kaliteyi düşürmeden başarabilmiş ve halk arasında 7’den 70’e herkesin izlediği deyişini 7’den de aşağı 3 yaşından 80 yaşına kadar herkese izletmeyi başarmış, genel beğeni kazanmıştır!

‘SHOW TV BİR SUÇ HAKARET VARMIŞ GİBİ ÖZÜR DİYOR’

RTÜK bir bilirkişi arıyorsa, ben buradayım, tane tane anlatırım, mesela Güldür Güldür ayrıca geniş kitleleri düşünerek dar ve kapalı bir alana hizmet eden çok bilmiş entel mizahına karşı savaş açarak bugünlere geldi!

Ve çok bilmiş entel mizahı Güldür Güldür’ün basitliğini kalitesizlikle suçluyor, değil, bir halk olabilmek, önce beş yaşındaki kızınızla aynı espriye gülmenizle başlar!

Bu dünyada birbirimizle kaynaşma, empati duygusu, benimseme, ortak duygular, ortak eleştiriler, yani bu dünyada hayat, mizahla başlar!

Ve yasaklanırız korkusu çok işe yaradı, korku dağları sarmış ve Show TV kalkıp sanki bir suç bir hakaret varmış gibi özür diliyor, yani, şizofrenik ve dispotik galeyan anında işe yaramış, Show TV yönetimi de olmayan bir hakaret üzerinden diz çökmüş özür dilemiş!

Kimin umurunda, halkımız bir nebze gülebilsin eğlenebilsin diye, sanatçıların onlarca yıl tertemiz emekleri yorgunlukları heyecanları fedakarlıkları olağanüstü çalışma mesaileri!”