Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yeni evlenecek genç çiftlere destek olmak için başlattığı evlilik kredisinin ilk ödemeleri hesaplara yatırıldı. Genç çiftlerin kullandığı faizsiz 150 bin liralık kredi yeni yuva kurmalarına büyük destek oluyor.

Hatay'da yaşayan ve evlenen Ayşegül Melike ve Bilal Onurtaş çifti de 48 ay vadeli 150 bin liralık faizsiz kredi desteğinden yararlanan 400 çiftten biri.

Sabah'ın haberine göre; Eşi Bilal Onurtaş'ın dövme sanatçısı olduğunu, kendisinin de iş kurma arifesinde olduğunu söyleyen Ayşegül Onurtaş, "Kredi desteği bizim üzerimizden büyük bir yük aldı.

Hayatlarımızı kurma dönemindeyiz ve maddi açıdan zorlanıyoruz. 150 bin liralık evlilik kredisine başvurduk ve başvurumuz onaylandı. Böylece yuvamızı borç olmadan rahatça kurabileceğiz. Yeni evlendik ve çok sıkıntıdaydık. Borç içindeydik. Şu an yatan parayla birçok işimizi halledebildik" dedi.

DEPREMDE DÜKKÂNLARI YIKILAN ÇİFT YUVASINI KURDU

Evlilik kredisinden yararlanan bir diğer çift de Hatay'dan Harun ve Nuray Küpeli çifti oldu. 1 ay önce evlendiklerini anlatan Harun Küpeli, "6 Şubat depremlerinde birkaç tane dükkânımız, evimiz yıkılmıştı.

Emekli maaşında hesap değişti! Temmuz zammı oranı belli oldu, işte yeni maaşlar Emekli maaşında hesap değişti! Temmuz zammı oranı belli oldu, işte yeni maaşlar

Maddi açıdan çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Eşim de çalışmıyor. Ben şu an giyim dükkânı işletiyorum. Hem depremde bu kadar zarar görmemiz hem de evlilik bize büyük bir masraf oldu. maddi açıdan çok zorlandığım bir dönemde bu kredi imkanı imdadımıza yetişti" diye konuştu.

Deprem bölgesindeki çiftlere sağlanacak evlilik kredisini duyduklarında hemen başvuru yaptıklarını anlayan Küpeli, "Başvurumuzu yaptık, eğitimimizi tamamladık.

Kredi almaya hak kazandık. Kısacası bu kredi imkânı bize kan oldu diyebilirim. Gerçekten elimizden tuttu. Bu imkanı sağladıkları için herkese çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

KREDİYLE BORÇLARIMI KAPATTIM

Kahramanmaraş'ta yaşayan Ökkeş ve Emine Demirdöğen çifti de devletin sağladığı 150 bin liralık evlilik kredisinden yararlanan çiftlerden oldu.

Fabrikada işçi olarak çalışan 23 yaşındaki Ökkeş Demirdöğen, "Yeni evlenecek çiftlere evlilik kredisi verileceğini duyduğumuzda nişanlıydık. Biz de başvurduk, eğitimlerden geçtik ve krediyi aldık.

1 ay önce evlendik. Eşim çalışmıyor. Bu destek evlenirken bizim en büyük destekçimiz oldu. Bu kredi olmasaydı nasıl yapardım bilmiyorum. Düğün masrafları, ev kurma derken bir sürü borca girmiştik. Ama çok şükür devletimizin verdiği faizsiz krediyle borçlarımızı kapattık" diye konuştu.