Emekli milyonlarca vatandaşı ilgilendiren detaylar ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı yeterli değil. Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz.' dedi. Uzmanlar emekli maaşının ne kadar olması gerektiğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uzmanlar emekli maaşına gelebilecek zam oranını ve zam tarihini açıkladı. İşte emekli maaşlarıyla ilgili merak edilen tüm detaylar...

Seyyanen artışların emekli maaşları arasında yol açtığı adaletsizliğin farkında olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz" diye konuştu.

Milliyet'in haberine göre; Peki Temmuz ayından önce ara zam yapılır mı? Ekonomist Muhammet Bayram kritik soruyu değerlendirdi. Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya mitinginde emekliler için önemli açıklamalar yaptı. Emeklilerin içinde bulunduğu durumu açıkça ortaya koydu, zaten kendisi en başından beri her zaman emekçinin, emeklinin, sabit gelirlinin yanında olmuştur.

16 milyon emeklinin yakın olarak bütün dertlerini bilen bir kişi olarak burada emeklilerin maaşlarının düşük olduğunu, yapılacak ek seyyanen zam ve artışların bütçeye getireceği maliyetleri açık bir şekilde ifade etti.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın daha önce asgari ücret, emekli maaşları olsun hep söylediği bir şey var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefetin iktidara gelmesi halinde ‘Emekli maaşlarını bile ödeyemeyecek hale geliriz’ şeklinde bir açıklaması var.

Muhalefet partilerinin iddia etmiş olduğu tutarların gerçekleştirilemeyeceğini, bütçeye maliyeti olduğuna ilişkin örneklerde bulunmuştur.

Siyaset bir sorumluluktur, 22 yıldır iktidarda olan AK Parti hükümeti göreve geldiği ilk günden itibaren öncelikle sosyal güvenlik sistemini ele almıştır. Devletimiz her zaman emeklinin, sabit gelirlinin yanında olmuştur.

Seyyanen zamların yapılması devlet için zor bir şey değil ancak bu kaynağı bulmak zordur. Kaynağı başka yere harcamayarak da bunu yapabilir. ‘Deprem harcamalarını yapmayalım, emeklilerimize maaş artışını yapalım.’

Bu gerçekçi bir yaklaşım değildir. 7 bin TL, 10 bin TL seyyanen zam yapılması gerçekleştirilemeyecek bir vaattir.

Devletin bunu karşılayabilecek bir bütçesi bulunmamaktadır. Devletin yatırımlarını yapmaması, deprem bölgesine yardımların kesilmesi demektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin kazancı oldukça öncelikle emeklilerimizden başlamak üzere herkesin refahını artıracağız açıklamasında bulunuyor. 10 bin TL emekli maaşı yeterli değil, burada makasın açıldığını kendisi ifade etti.

Devlet memurlarının en düşük emekli maaşının 22 bin TL’ye çıkarılması ile birlikte ücretlerde dengesizlik oluşmaya başlamıştı.

Kredi çekmek isteyenler dikkat! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor Kredi çekmek isteyenler dikkat! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Seyyanen yapılan zam ile birlikte özel sektördeki maaşlar, emekli maaşlarında bir dengesizlik oluştu. Enflasyon kontrol edildiğinde bunları konuşmuyor olacağız.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜKSEK ARTIŞ OLACAK MI?

10 bin TL’nin büyükşehirlerde geçinmeye yeterli olmadığını biliyoruz. En düşük emekli maaşı olan 10 bin TL’nin düşük olduğu söylenmiş oldu. Gelecek dönemde yüksek bir artış olabilir diyebiliriz.

TEMMUZDAN ÖNCE ARA ZAM YAPILABİLİR Mİ?

Temmuzdan önce bir ara zam emeklilerimiz için gereklidir. Şu anda en düşük emekli maaşının 15 bin TL olması gerekiyordu. Asgari ücrete orana göre bakacak olursak en düşük emekli maaşının 15 bin TL olması gerekiyor.

Temmuz öncesi ben ek zam bekliyorum. Mayıs ayında enflasyonun pik yapması bekleniyor. O nedenle 10 bin TL düzeyi düşük kaldı.

Ben seçimler öncesinde 10 bin TL emekli maaşının artırılması gerektiğini düşünüyorum.

ARA ZAM YAPILMAZSA TEMMUZDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR?

Ara düzenleme olmazsa temmuzda olması gereken maaş 17-18 bin düzeyindedir. Şu anda ara dönemde bir artış olmazsa en düşük maaş olan 10 bin TL’nin 17-18 bin TL arasında yükselmesini bekliyorum.”